Assessing tenth grade students' difficulties about kinematics graphs by a three-tier test
Onuncu sınıf öğrencilerinin kinematik grafiklerindeki zorluklarını üç basamaklı bir test ile ölçme
- Tez No: 177562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı onuncu sınıf öğrencilerinin kinematik grafikleri hakkındaki zorluklarını ölçmek için üç basamaklı bir test geliştirmekti. Üç basamaklı bir testte, her bir maddenin birinci basamağı sıradan bir çoktan seçmeli sorudur, ikinci basamağı yine sıradan bir çoktan seçmeli sorudur fakat birinci basamağa verilen cevapların nedenlerini sorar ve üçüncü basamağı öğrencilerin ilk iki basamağa verdikleri cevaplar için emin olup olmadıklarını sorar. Üç basamaklı testi geliştirmek için, Beichner (1994) tarafından geliştirilen Kinematik grafiklerini Anlama Sınavı'nın Türkçe çevirisi kullanıldı. Testin Delialioğlu (2003) tarafından çevrilen bu Türkçe çevirisinin her bir sorusuna, öğrencilerin cevaplarının nedenlerini soran açık uçlu bir soru daha ve seçeneklerden farklı olan önerilerini yazmaları için boş şıklar eklendi. Sonunda, açıklama isteyen Kinematik Grafiklerini Anlama Sınavı geliştirildi (KGAS) ve 253 öğrenciye uygulandı. Üç basamaklı Kinematik grafikleri Sınavının (ÜBKGS) ikinci basamaklarının çeldiricilerini belirlemek için, KGAS'daki her bir sorunun cevapları anlamlarındaki benzerliklere göre kategorize edildi. Bu kategorilerin frekansları göz önünde bulundurularak ÜBKGS geliştirildi ve 495 öğrenciye uygulandı. Testin geçerliğini belirlemek amacıyla nitel ve nicel yöntemler kullanıldı. Öğrencilerin ilk iki basamağa verdikleri cevaplardan aldıkları puanlar ve üçüncü basamakta belirtikleri özgüven seviyeleri arasında pozitif bir korelasyon hesaplandı. Ayrıca, yanlış sebepli doğruların ve doğru sebepli yanlışların oranları hesaplandı. Öğrencilerin üç aşamaya göre doğru cevapları ve zorluklarının Cronbach alpha güvenirlilik katsayıları 0.84 ve 0.69 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to develop a three-tier test for assessing tenth-grade students? difficulties about kinematics graphs. In a three-tier test, first tier is classical multiple-choice question, the second tier is also classical multiple-choice question but presents reasons for answers given to the first tier and the third tier asks existence of confidence about the first two tiers. To develop a three-tier test, Turkish translation of the Test of Understanding Graphs in Kinematics (TUG-K) developed by Beichner (1994) was used. One more essay type question of asking students? reasons of their answers and blank alternatives to write any suggestion different from choices were added to the each item of Turkish translation of this test translated by Delialioğlu (2003). Finally, Kinematics Graphs Test Requesting Reasoning (KGTRR) was developed and administered to 253 students. To determine the distracters of the second-tiers of the Kinematics Graphs Three-Tier Test (KGTTT), answers on each item in KGTRR were categorized according to similarities in their meanings. Considering the frequency of these categories, the KGTTT was developed and administered to 495 students. Both quantitative and qualitative methods were used to determine the validity of the KGTTT. A positive correlation coefficient was calculated between student scores for the first two tiers and confidence levels for the third tiers. Also, percentages of false positives and false negatives were estimated. Cronbach alpha reliability coefficients of correct answers and difficulties of the students for all three tiers together were calculated as 0.84 and 0.69, respectively.