Synthesis, characterization and polymerization of polyether bridged thiophene and aniline derivatives
Polieter köprülü tiyofen ve anilin türevlerinin sentezi, karakterizasyonu polimerizasyonu
  1. Tez No: 177569
  2. Yazar: SEHA TİRKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET M. ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
3-tiyenil ve anilin birimlerinin polieter köprüsü ile bağlanmış yeni bileşikleri sentezlendi ve bunların elektrokimyasal polimerizasyonu sabit potansiyel ve dönüşümlü voltametri teknikleri kullanılarak gerçekleştirildi. 3-tiyenil türevleri; 1,12-di-3-tiyenil-2,5,8,11-tetraokzadodekan (MI) ve 1,15-di-3-tiyenil-2,5,8,11,14-pentaokzapentadekan (MII) literatürdeki mevcut yöntemler kullanılarak hazırlandı ve bu monomerlerin polimerleri, poli(I) ve poli(II), 0.1 M tetrabütilamonyum hekzafulorofosfat (TBABF6) içeren CH3CN çözeltisi içinde sentezlendi. Diğer yandan, anilin türevlerinin, 2,2'-[etan-1,2-diyilbis(oksietan-2,1-diyiloksi)]dianilin (MIII) ve 2,2'-[oksibis(etan-2,1-diyiloksietan-2,1-diyiloksi)]dianilin (MIV), polimerleri 3.0 mol.L-1 s H2SO4 sulu çözeltisinde sentezlendi. Spektroelektrokimyasal (SPEL) ve termal davranımları UV-vis ve Termogravimetrik Analiz (TGA) spektrometrik yöntemleri ile incelendi. MIII monomeri karşılaştırma amacı ile ayrıca kimyasal olarak polimerleştirildi. Polimerler 1H-NMR ve FT-IR spectroskopik teknikler ile karakterize edildiler. Bunların yanında MIII ve MIV monomerlerinin aniline (ANI) ile kopolimer sentezi döngülü voltametri ile çalışıldı. Bu kopolimerlerin SPEL davranımları ve elektriksel iletkenlik davranımları sırasıyla UV-vis ve dört-nokta iletkenlik teknikleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
New compounds consisting of 3-thienyl and aniline units linked by polyether bridges have been synthesized and their electrochemical polymerization was performed via constant potential electrolysis and cyclic voltammetry. In the case of 3-thienyl derivatives two compounds, 1,12-di-3-thienyl-2,5,8,11-tetraoxadodecane (MI) and 1,15-di-3-thienyl-2,5,8,11,14-pentaoxapentadecane (MII) were synthesized utilizing literature methods and their corresponding polymers, poly(I) and poly(II) were prepared in an electrolytic solution containing 0.1 M terabutylammonium hexafluorophosphate (TBAPF6) dissolved in CH3CN. On the other hand, polymerization of aniline derivatives, 2,2'-[ethane-1,2-diylbis(oxyethane-2,1-diyloxy)]dianiline (MIII) and 2,2'-[oxybis(ethane-2,1-diyloxyethane-2,1-diyloxy)]dianiline (MIV), was achieved in an aqueous solution containing 3.0 mol.L-1 H2SO4. Spectroelectrochemical (SPEL) properties and thermal analysis of the resulting polymers have been investigated using UV-vis, and Thermogravimetric Analysis (TGA). MIII was also polymerized via chemical oxidation for comparison purposes. The polymers were characterized using 1H-NMR and FT-IR spectroscopic techniques. Furthermore, copolymers of MIII and MIV with aniline (ANI) were also studied with cyclic voltammetry (CV). SPEL behavior and electrical conduction mechanism of resulting copolymers were investigated using UV-vis spectroscopic technique and four-point probe technique, respectively.