Routing algorithms for on chip networks
Çip üzerindeki ağlar için yönlendirme algoritmaları
- Tez No: 177584
- Danışmanlar: DR. ŞENAN ECE GÜRAN SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yonga üzeri Ağlar (YüA) gelecekte gerçekleştirilecek çok çekirdekli Yonga üzeri Sistemler (YüS) için haberleşme alt yapısı olacaklardır. YüA'ların noktadan noktaya ya da veriyolu tabanlı haberleşmenin daha önce karşılaşılmış olan ölçeklenme ve başarım kısıtlarının üstesinden gelmeleri beklenmektedir. Bir YüA için seçilen yönlendirme algoritması sistemin gecikme, veri iletme kapasitesi ve yük dağılımı gibi başarım değerlerini etkilemektedir. Bu tezde iki boyutlu örgüler için çok kullanılan Orthogonal One Turn (O1TURN) ve Boyut Sıralamalı Yönlendirme (BSY) algoritmaları bilgisayar benzetimi yolu ile gerçekleştirilmektedir. Paket, arabellek ve ağ büyüklükleri parameterelerinin ağ başarımına etkisi incelendiğinde ağın merkez kısımlarının kenarlardan daha çok yüklendiği görülmüştür. Buna göre yükü daha dengeli dağıtacak yeni bir yönlendirme algoritması tasarlanmış ve başarımı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar BSY ve O1TURN'e göre gecikme ve veri iletme kapasitesinde bir düşüşe karşılık istenen amaca ulaşıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Network-on-Chip (NoC) is communication infrastructure for future multi-core Systems-on-Chip (SoCs). NoCs are expected to overcome scalability and performance limitations of Point-to-Point (P2P) and bus-based communication systems. The routing algorithm of a given NoC affects the performance of the system measured with respect to metrics such as latency, throughput and load distribution. In this thesis, the popular Orthogonal One Turn (O1TURN) and Dimension Order Routing algorithms (DOR) for 2D-meshes are implemented by computer simulation. Investigating the effect of parameters such as packet, buffer and topology sizes on the performance of the network, it is observed that the center of the network is loaded more than the edges. A new routing algorithm is proposed and evaluated to achieve a more balanced load distribution. The results show that this goal is achieved with a trade off in latency and throughput in DOR and O1TURN.