Periodic-review inventory systems with exogenous and endogenous replenishment lead times
İç ve dış kaynaklı tedarik süreleri için envanter sistemleri
  1. Tez No: 177585
  2. Yazar: MURTAZA AŞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP MÜGE AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde, iki kademeli tedarik zinciri sistemleri iç ve dış kaynaklı tedarik süreleri için analiz edilmektedir. Tedarikçiler aralıklı gözlemlenen baz-stok politikası kullanmaktadır. Stok gözden geçirmeleri arasındaki talep, bağımsız ve özdeş kabul edilmekte ve olasılık dağılımının normal olduğu varsayılmaktadır. Hedeflenen stoksuz kalmama olasılığı için sipariş seviyesini belirlemekte kullanılan metotlar verilmekte ve durağan politikada dış kaynaklı tedarik süreleri içeren sistemler için yeni bir metot önerilmektedir. önerilen metodun sonuçları, literatürde var olan metotların sonuçlarıyla karşılaştırılmakta ve önerilen metotla elde edilen stoksuz kalmama olasılıklarının hedef seviyelere yeterince yakın olduğu, fakat var olan metotların hedef seviyelere yeterince yakın sonuçlar vermediği fark edilmektedir.İç kaynaklı durumu incelemek için simülasyon kullanılmaktadır. Tedarikçi durağan sipariş politikası kullandığı durumlarda üst sipariş seviyesinin belirlenmesinde kullanılmak üzere önerilen metot yeniden düzenlenmektedir. Önerilen metodun hedef seviyelere yeterince yakın stoksuz kalmama olasılıkları verdiği görülmektedir.Ayrıca bu çalışmada, durağan talep ve iç kaynaklı tedarik süreleri için değişken parametreli sipariş politikası kullanılmasının tedarikçinin performansı üzerindeki etkileri üzerine çalışılmaktadır. Çift tedarikçili bir tedarik zincirinde değişken parametreli sipariş politikası kullanmanın, tedarikçinin yararına olup olmadığı sorgulanmaktadır. Sonuçta durağan politika kullanan tedarikçinin performansındaki gerileme değişken sipariş politikası kullanan tedarikçinin performansındaki gerilemeden daha fazladır. Sipariş politikasının parametrelerinin güncellenme sıklığı arttıkça veya üretim sisteminin kullanım yüzdesi arttıkça performanstaki düşüş artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two-echelon systems with exogenous and endogenous lead times are studied for the orders placed by the retailer(s) from the supplier. The retailer(s) employ periodic-review base-stock policy, namely (R,S) policy. For the case the demand during review period is i.i.d. and the probability distribution is Normal for each review period, a new method is proposed for exogenous lead time case under stationary policy. The results of the proposed method is then compared with the results of the existing methods in the literature and it is concluded that the proposed method provides service levels sufficiently close to target levels whereas the existing methods do not necessarily provide target levels. We use the simulation to study the endogenous replenishment lead time case. The proposed method is modified when the retailer employs stationary policy and it is seen that the proposed method gives no-stockout probabilities close to target levels.Moreover, the impacts of using adaptive policy on the performance of the retailer are studied for endogenous replenishment lead time case. It is concluded that updating of the order-up-to-level deteriorates the performance of the retailer. Finally, it is questioned whether it is beneficial for a retailer to use adaptive policy in a supply chain with two retailers. Simulation results show that the deterioration in the performance of the retailer handling stationary policy is larger compared to the other retailer handling adaptive policy and the deteriorations get larger in the case of an increase in update frequency or in utilization of the supplier.