Prediction of hot-spot and top-oil temperatures of power transformers according to IEEE standards C57.110-1998 and C57.91-1995
IEEE C57.110-1998 ve C57.91-1995 standartlarına göre güç trafolarının en sıcak nokta ve üst yağ sıcaklıklarının hesaplanması
- Tez No: 177583
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tezde, Harmoniklerin Türk Elektrik İletim Sistemindeki Güç Trafolarının En Sıcak Nokta ve Üst Yağ sıcaklıklarına etkileri incelenmiştir. Yarı iletken cihazların kullanımıyla harmoniklerin seviyesi yükselmektedir. Bu etki trafo sargılarındaki kayıpları ve sıcaklıkları arttırmaktadır. Türkiye'de kullanılan trafolarda en sıcak nokta sıcaklılarını ölçebilecek ekipmanlar yoktur. Yapılan çalışmada Labview'de yazılmış olan bir bilgisayar programı ile harmonikler ölçülmekte ve IEEE Standartları C57.110-1998 ve C57.91-1995'de tavsiye edilen metotlar ile bu sıcaklıklar hesaplamaktadır. Bunun yanında seçilen trafolardan direkt olarak ölçülen üst yağ sıcaklıkları ile programın hesapladığı değerler karşılaştırılarak sonuçların doğrulaması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of Harmonics on the Top Oil and Hot Spot Temperatures of Power Transformers used in Turkish Electricity Transmission System have been investigated. Due to the solid state equipment, the harmonic levels increase. This effect raises the losses and temperatures in the transformer windings. None of the power transformers currently used in Turkey has measuring equipment suitable for measuring the Hot-Spot temperatures. In this study, a computer program is written in LABVIEW which measures the harmonics and calculates the temperatures in accordance with the methods recommended in IEEE Standards C57.110-1998 and C57.91-1995. Also for sample transformers the work has been verified by measuring the Top-Oil temperatures of the transformers and then comparing with the calculated results.