Multiple antibiotic resistance of surface mucus dwelling bacterial populations in freshwater fish
Tatlı su balıklarının yüzey mukusunda yaşayan bakteri populasyonlarının çoklu antibiyotik dirençleri
- Tez No: 177597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Farklı mevsimlerde Ankara ilinin güneyinde bulunan Mogan Gölü'nden yakalanan bir tatlı su balığından, Alburnus alburnus (gümüş), yüzey mukusu örnekleri alınmıştır. Toplam kültüre edilebilen bakteri sayımı dokuz farklı besiyerinde yayma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bakteriler koloni morfolojileri ve renkleri temel alınarak izole edilmiştir. Toplam altmış bakteri izolatı elde edilmiştir. Mukusta yaşayan bakterilerin direnci ilk önce ampisilin ve kanamisine karşı denenmiştir; daha sonra deneylere streptomisin ve kloramfenikol ilave edilmiştir. İzolatların dört antibiyotiğe karşı olan direnç seviyeleri tüp dilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Buna göre izolatların yaklaşık %90'nı kloramfenikole, yaklaşık %84'ü kanamisine, yaklaşık %88'i streptomisine ve yaklaşık %98'i ampisiline karşı dirençli bulunmuştur. Bu yüksek seviyedeki antibiyotik direnci hiçbir antibiyotiğe maruz bırakıldığı kaydedilmemiş bir göl için oldukça ilginçtir. Çoklu antibiyotik direncinin, başlangıç varsayımındaki gibi, plazmit ilişkili olup olmadığını anlamak amacıyla plazmit izolasyonları gerçekleştirilmiştir. Fakat plazmit varlığı ve çoklu antibiyotik direnç arasında direkt bir ilişki bulunamamıştır. Bu çalışmamız Mogan Gölü'ndeki balık mukusunda yaşayan bakteri populasyonları için yüksek seviyedeki çoklu antibiyotik direncinin yeni bir fenotip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Surface mucus of a freshwater fish, Alburnus alburnus (bleak), caught from Lake Mogan, situated in south of Ankara, was collected in different seasons. The total cultivable bacteria were enumerated by spread plate method on nine different media. Bacteria were isolated based on colony morphologies and pigmentation. A total of sixty bacterial isolates obtained. The mucus-dwelling bacteria were first tested for resistance against ampicillin and kanamycin; then streptomycin and chloramphenicol were added to the experimental set up. The resistance levels of isolates were determined in terms of four antibiotics by tube dilution method. About 90% of the isolates were resistant to chloramphenicol, about 84% to kanamycin, about 88% to streptomycin and about 98% to ampicillin. These high levels of antibiotic resistance are rather interesting from a standpoint that the lake has no record of antibiotics exposure of any sort. The plasmid isolations were carried out to determine if the multiple antibiotic resistance could be attributed to plasmids for starting assumption. But we found no direct relationship between the presence of plasmids and multiple antibiotic resistance. Our study indicated that multiple antibiotic resistance at high levels is among the current phenotypes of the fish mucus-dwelling bacterial populations in Lake Mogan.