Gelevera deresi (Giresun)'nden izole edilen bakterilerin ağır metal ve antibiyotik direnç düzeylerinin belirlenmesi
Determining the heavy metal and antibiotic resistance levels of bacteria isolated from the Gelevera creek (Giresun)
- Tez No: 629376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Gelevera Deresi (Giresun)'nden izole edilen bakterilerin mevcut antibiyotik ve ağır metal direnç düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Gelevera Deresi'ndeki dört istasyondan alınan yüzey suyu örnekleri Nisan 2017-Mart 2018'a kadar aylık olarak toplanmıştır. Seçici bir şekilde Gr (-) ve Gr (+) bakteri izolasyonunun ardından izole edilmiş olan 325 bakterinin 4 farklı ağır metale karşı direnç düzeyleri test edilmiştir. Toplam izole edilen 325 bakterinin Cd, Cu, Pb ve Mn ağır metallerine direnç düzeyleri % ifadeyle sırasıyla; %89, %60,2, %33, %29,8 (Cd > Cu > Pb > Mn) olarak belirlenmiştir. Her bir istasyonda ağır metal direnç düzeyleri yüksek olan izolatların, ilaveten antibiyotik direnç düzeyleri de tespit edilmiştir. İzole edilen bu suşların antibiyotik direnç düzeyleri sırasıyla; KZ: %69,6, CXM: %59,4, NA: %51,7, AMP: %46, CTX: %39,1, MEM: %31,4, AK: %21,7, E: %13 ve C: %3,3 olarak saptanmıştır. Ayrıca yüzey suyu örneği izolatlarındaki çoklu antibiyotik direnç değeri (ÇAD) oranı %80,5 olarak kayıt edilmiştir. Araştırmamızda yüksek direnç gösteren iki izolat Vitek-II Kompakt Sistem ile identifiye edilerek Serratia marcescens (%99) ve Enterococcus avium (%91) olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada Gelevera Deresi (Giresun)'nden izole edilen izolatların ticari olarak kullanılan antibiyotiklere ve ağır metallere karşı yüksek düzeyde direnç gösterdiği ve bu durum içme suyu kaynakları üzerinde antibiyotik ve ağır metal kirliliğinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the current heavy metal and antibiotic resistance levels of isolates taken from the Gelevera Creek (Giresun). With this purpose in mind, surface water was collected monthly from four different stations starting from April 2017 and ending in March 2018. After the Gr (-) and Gr (+) bacteria isolation in a selective fashion, the 325 isolated bacteria were tested for their resistance against 4 different heavy metals. The resistence levels of these 325 bacteria against Cd, Cu, Pb and Mn heavy metals were detected respectively as 89%, 60,2%, 33%, 29,8% (Cd > Cu > Pb > Mn). The isolates with high resistance against heavy metals in each station were also tested for their resistance against antibiotics. The levels of resistance against antibiotics of these isolated strains were found respectively as follows: KZ: 69,6%, CXM: 59,4%, NA: 51,7%, AMP: 46%, CTX: 39,1%, MEM: 31,4%, AK: 21,7%, E: 13%, and C: 3,3%. Furthermore, the multiple antibiotic resistance (MAR) level of the sample surface water isolates were recorded as 80,5%. In our study, two highly resistant isolates were identified as Serratia marcescens (99%) and Enterococcus avium (91%) using the Vitek-II Compact System. In conclusion, in this study, the isolates taken from the Gelevera Creek (Giresun) were found to be extremely resistance against commercially used antibiotics and heavy metals, and this situation shows that there is an antibiotic and heavy metal contamination in drinking water reserves.