Tatlısu kaynaklarımızdaki Escherıchıa Coli izolatlarının antibiyotik direnç düzeylerinin belirlenmesi: Batlama Deresi, Giresun
Determination of antibiotic resistance levels of Escherichia Coli isolates obtained from freshwater sources: Batlama Creek, Giresun
  1. Tez No: 505748
  2. Yazar: TEKİN TOPKARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı Batlama Deresi'nden izole edilen E. coli izolatlarının mevcut antibiyotik dirençlilik düzeylerinin araştırılmasıdır. Bu amaç için Haziran 2016 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında farklı istasyonlardan yüzey suyu örnekleri toplanmıştır. E. coli izolatlarının antibiyotik dirençlilikleri sırasıyla amfisilin (%59), tetrasiklin (%50,8), nalidiksik asit (%44,4), eritromisin (%42,9), kloramfenikol (%38,1), sefazolin (%36), sefuroksim (%35,9), sefotaksim (%28,4) olarak belirlenmiştir. 7 izolat test edilen tüm antibiyotiklere karşı hassas iken, 3 izolatta tüm antibiyotiklere karşı direnç gözlemlenmiştir. Ayrıca yüzey suyu örneği izolatlarındaki çoklu antibiyotik direnç değeri (ÇAD) oranı %73,28'dir. Aynı zamanda antibiyotik direnç indeks (ARI) değeri 0,3 ile 0,4 aralığında değişmektedir. Sonuç olarak; Batlama Deresi yüzey suyu örneği izolatlarındaki yüksek antibiyotik direncinin, hem tatlı su ekosistemi hem de Karadeniz ekosistemini tehdit eder düzeyde olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the antibiotic resistance levels of E. coli isolated from Batlama Creek, Giresun. For this purpose, the surface water samples were collected monthly from different stations between June 2016 and May 2017. The aim of this study is to investigate the antibiotic resistance levels of E. coli isolated from Batlama Creek, Giresun. For this purpose, the surface water samples were collected monthly from different stations between June 2016 and May 2017. Antibiotic resistances of E. coli isolates for ampicillin (59%), tetracycline (50,8%), nalidixic acid (44,4%), erythromycin (42,9%), chloramphenicol (38,1%), cefazolin (36%), cefuroxime (35,9%), cefotaxime (28,4%) were determined, respectively. The highest resistant 3 isolates were resistant against to 9 antibiotics, while the weak resistance of 7 isolates were sensitive to all antibiotics. Moreover, multiple antibiotic resistance (MAR) were determined from the rate of 73,28% of isolates in surface water samples. Also, antibiotic resistance index (ARI) values ranged from 0,3 to 0,4. As a result of, high antibiotic resistance levels of surface water isolates of Batlama Creek can be said to threaten to both Black Sea and freshwater ecosystems.