Chemical composition of atmospheric particles in the Aegean region
Ege bölgesinde toplanan atmosferik partiküler maddenin kimyasal kompozisyonunun belirlenmesi
  1. Tez No: 177604
  2. Yazar: BAŞAK MUNZUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'nin Ege kıyısında bulunan Çandarlı'da günlük aerosol örnekleri toplanmıştır. Uzun mesafeli taşınımdan kaynaklanan hava kirliliğini izlemek için kırsal bir istasyon seçilmiştir. Örnekleme hem yaz, hem kış mevsiminde yapılmıştır ve toplam 151 örnek elde edilmiştir. Kirleticilerin kaynaklarının ve potansiyel kaynak bölgelerinin belirlenmesi için, örneklerdeki elementlerin konsantrasyonları ölçülmüştür.Çandarlı'da ölçülen eser element konsantrasyonları, dünyanın ve ayrıca Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ölçülen konsantrasyonlar ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda, Ege bölgesindeki kirlilik düzeyi Akdeniz ve Karadeniz bölgerinden daha düşük olduğu bulunmuştur.Kirleticilerin potensiyel kaynak bölgelerini belirlemek için Çandarlı'daki hava akım klimatolojisi araştırılmıştır. Rusya ve Batı Avrupa'dan gelen hava akımı frekanslarının yüksek olması, bu endüstriyel alanların emisyonlarının partiküler maddenin kimyasal kompozisyonuna etki ettiği öngörülmektedir. Bunların yanında, hava kütlelerinin taşınım sıklığından dolayı, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerininde katkılarının önemli olduğu sonucuna varılmıştır.Çandarlı istasyonunda ölçülen elementlerin konsantrasyonlarının mevsimsel ve kısa süreli degişiklikler gösterdiği görülmüştür. Bu gibi değişiklikler kaynakların emisyonlarındaki ve hava akımındaki değişikliklerle açıklanmıştır.Pozitif Matriks Faktörizasyonu (PMF), elementlerin kaynaklarını ve bu kaynakların her elemente katkısını belirlemek için uygulanmıştır. Bu analiz 5 çeşit kaynak belirlemiştir. Bunlardan ikisi lokal antropojen emisyonları faktörü, toprak faktörü, deniz tuzu faktörü ve uzun mesafeli taşınım faktörüdür.Potansiyel Kaynak Katkı Fonksiyonu (PKKF) değerlerinin dağılımı, SO42- ` ın ana kaynaklarının Bulgaristan, Romanya, Polonya, Ukrayna ve Ege Bölgesinin iç kısımlarında olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Daily aerosol samples were collected at the Çandarlı which is located on Aegean coast of Turkey. A rural site was selected to monitor atmospheric pollution by long range transport. Sampling was performed in both summer and winter seasons, and in total 151 samples were obtained. Concentrations of elements in the samples were measured in order to identify sources and possible source locations of pollutants.Measured concentrations of trace elements at the Çandarlı station were compared with those measured at various sites around the world and, also in Turkey. As a result of comparison, level of pollution at the Aegean Region was found to be lower than the Mediterranean Region and Black Sea Region.Air flow climatology at Çandarlı was investigated in order to determine potential source regions for pollutants. Frequency of air flows from Russia and Western Europe are higher suggesting that emissions from these industrial regions affect the chemical composition of particulate matter. Besides these, it was concluded that contributions from Central and Eastern European countries are significantly high because of frequent air mass transport.Concentrations of elements measured at Çandarlı station were found to show short and seasonal variations. Such variations in concentrations are explained by variations in the source strengths and transport patterns.Positive matrix factorization (PMF) was applied to determine sources of elements and contribution of sources to each element. This analysis revealed 5 sources, two local anthropogenic emissions factor, one soil factor, one sea salt factor and one long range transport factor.Distribution of Potential Source Contribution Function (PSCF) values showed that main sources of SO42- are observed in Bulgaria, Romania, Poland, Ukraine and central part of Aegean region.