Chemical composition of atmospheric particles as a tool to identify sources affecting aerosol population in the Eastern Black Sea atmosphere
Doğu Karadeniz atmosferindeki aerosol popülasyonunu etkileyen kaynakların belirlenmesinde atmosferik parçacıkların kimyasal bileşiminin bir araç olarak kullanılması
  1. Tez No: 503464
  2. Yazar: İLKER BALCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Günlük boyut dağılımlı partikül madde örnekleri Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kırsal bir istasyonda Mart 2011 ve Aralık 2013 tarihleri arasında toplanmıştır. Örnekler eser element içeriği için ICP-MS ve ED-XRF ile, siyah karbon içeriği için Atelometre cihazı ile analiz edilmiştir. Elementlerin ortalama konsantrasyonları ince fraksiyonda Tm ve SO42- için sırasıyla 0.0011 ng m-3 -1382.42 ng m-3 aralığında değişirken, kaba fraksiyonda Tm ve Si için sırasıyla 0.0017 ng m-3 -1441.5 ng m-3 aralığında değişmiştir. Doğu Karadeniz Bölgesi'ne ulaşan hava kütlelerinin hakim yönü yaz aylarında kuzey, kuzeydoğu ve doğu iken kış aylarında ise güneydoğu, güney, güneybatı ve batı sektörleridir. Hava kütleleri rüzgâr hızlarına ve geliş yönleri göre sekiz farklı kümeye ayrılmıştır. Yerel meteorolojik faktörlerden sadece yağmurun elementlerin konsantrasyonlarını etkilediği tespit edilmiştir. Episodların elementlerin konsantrasyonlarına olan ortalama katkısı %60 olmuştur. Partikül maddeyi etkileyen kaynakları bulmak için PMF modeli kullanılmış ve yedi kaynak ayrıştırılmıştır. Enerji santrali emisyonları PM2.5 kütlesinin %50'sini oluşturarak en büyük katkıya sahiptir. Katkısı ikinci sırada yer alan antropojenik kaynaklı emisyonlar PM2.5 kütlesinin %17'sini oluşturmuştur. Toprak faktörleri toplamda %15'lik katkı ile dikkat çekmektedir. Şehir kaynaklı emisyonların PM2.5 kütlesine katkısı %13 olmuştur. Demir çelik fabrikaları ve petrol rafinesi emisyonları sıyasıyla PM2.5 kütlesine %2'lik ve %3'lük katkı yapmıştır. PMF ile ayrıştırılan kaynakların kaynak potansiyel kaynak katkı fonksiyonu analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Daily size distributed particulate matter samples were collected at a rural station on Eastern Black Sea region between March 2011 and December 2013. Particulate matter samples were analyzed for trace elements by ICP-MS and ED-XRF and for black carbon by Aethalometer. Mean concentrations of trace elements in the fine fraction varied between 0.0011 ng m-3 for Tm and 1382.42 ng m-3 for SO42-, while mean concentrations in the coarse fraction varied between 0.0017 ng m-3 for Tm and 1441.5 ng m-3 for Si. The dominant sectors of air masses arriving the Eastern Black Sea region were N, NE and E in summer and SE, S, SW and W in winter. Air masses were classified into eight clusters regarding their wind speed and direction. Rainfall was found as the only local meteorological parameter affecting concentrations of species. The average contribution of episodes to the concentrations of elements was 60%. Source apportionment of PM was carried out by PMF model and seven sources were resolved. Power plant emissions were found to be the major contributor to PM2.5 (50%). The second largest source was the anthropogenic source with a contribution of 17%. Crustal factors were also remarkable sources with 15% contribution in total. Urban pollution emission were accounted for 13% of PM2.5 mass. The iron and steel plant emission and oil processing emission were accounted 2% and 3% of PM2.5 mass, respectively. Potential source regions of resolved sources were determined by potential source contribution function analysis.