Capacitive cmos readout circuits for high performance MEMS accelerometers
Yüksek performans MEMS ivmeölçerler için sığasal cmos okuma devreleri
  1. Tez No: 177607
  2. Yazar: REHA KEPENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKIN, YRD. DOÇ. DR. HALUK KÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde yüksek çözünürlüklü, geniş ölçüm aralığı olan, sığasal MEMS ivmeölçerler için sigma-delta tipi okuma devrelerinin geliştirilmesi anlatılmaktadır. Tasarlanan okuma devresinin, sayısal çıkışlı, tam farksal, kapalı devre yapısıyla, yüksek örnekleme ve yüksek çözünürlük elde edilir. Okuma devresi ve ivmeölçer duyargasının modelleri Cadence ve Matlab Simulink ortamlaında hazırlanıp, benzetimleri yapılmıştır. Benzetimler, ivmeölçer sisteminin kararlı ve doğru çalışmasını doğrulamıştır. Sigma-delta okuma devresi XFab 0.6 µm CMOS süreci kullanılarak üretilmiştir. Okuma devresi Silicon-On-Glass (SOG) ve Dissolved Wafer Process (DWP) ivmeölçer yapılarıyla birleştirilmiştir. İvmeölçer sisteminin, açık ve kapalı döngü testleri yapılmıştır. Açık döngü test sonuçları 8.1 V/g'ye kadar yüksek hassasiyet ve 4.8 mikrog/kökHz'lik düşük gürültü seviyesi göstermiştir. Kapalı döngü devre, dış filtreleme ve seyreltme elektroniği ile birlikte baskı devre kartına yerleştirilmiş ve 800 Hz örnekleme frekansında 16-bit sayısal çıktı elde edilmiştir. DWP ivmeölçerler kullanılarak yapılan yüksek ivme testleri, ±18.5 g ivme ölçüm aralığında yüksek doğrusallık göstermiştir. Kapalı devre gürültü testleri veriler toplanıp, Allan Variance tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Allan Variance testleri 86 mikrog/kökHz gürültü seviyesi ve 74 mikrog sabit kayma değeri göstermiştir. İvmeölçer sisteminin sıcaklık testleri de yapılmış ve 44mg/ºC sıcaklık hassasiyeti gözlemlenmiştir.Çözünürlüğü artırmak için, yüksek örnekleme frekansı kullanılarak, iki farklı, yeni, uyarlamalı sigma-delta okuma devresi tasarlanmıştır. İki devre de, uygulana ivme değerine göre ivme ölçüm aralığını değiştirmektedir. Uyarlamalı devrelerin biri, geri besleme süresi değişimi kullanırken, diğer devre çok-bitli geri besleme metodunu kullanır. Benzetim sonuçları kapalı döngüde, duyarga gürültüsü katılmadan mikro-g seviyesinde gürültü elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents development of high resolution, wide dynamic range sigma-delta type readout circuits for capacitive MEMS accelerometers. Designed readout circuit employs fully differential closed loop structure with digital output, achieving high resolution. The simulations of the readout circuit together with the accelerometer sensor are performed using the models constructed in Cadence and Matlab Simulink environments. The implemented readout circuit is combined with Silicon-On-Glass (SOG) and Dissolved-Wafer-Process (DWP) accelerometers. Both open-loop and closed-loop tests of the accelerometer system are performed. Open loop test results showed high sensitivity up to 8.1V/g and low noise level of 4.8microg/rtHz. Closed loop circuit is implemented on a PCB together with the external filtering and decimation electronics, providing 16-bit digital output at 800Hz sampling rate. High acceleration tests showed ±18.5g of linear acceleration range with high linearity, using DWP accelerometers. The noise tests in closed loop mode are performed using Allan variance technique, by acquiring the digital data. Allan variance tests provided 86µg/ ? Hz of noise level and 74microg of bias drift. Temperature sensitivity tests of the readout circuit in closed-loop mode is also performed, which resulted in 44mg/ºC of temperature dependency.Two different types of new adaptive sigma-delta readout circuits are designed in order to improve the resolution of the systems by higher frequency operation. The two circuits both change the acceleration range of operation of the system, according to the level of acceleration. The simulation results showed micro-g level noise in closed loop mode without the addition of the mechanical noise of the sensor.