Yerli alabalıklar (Salmo trutta sp. L.) arasındaki genetiksel varyasyonun mikrosatelit markırlar kullanılarak belirlenmesi
Determination of genetical variations of indigenous trout species (Salmo trutta sp. L.) with microsatellite markers
- Tez No: 177727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Ziraat, Biotechnology, Aquatic Products, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmada Türkiye'de bulunan 2'si göl 3'ü derede yasayan 5 dogal Salmo trutta L. populasyonu arasındaki fenotipik özellikler ve 10 mikrosatelit markır kullanılarak genotipik varyasyon arastırılmıstır. Mikrosatelit bölgelere SSCP uygulamaları ile her lokustaki allel sayıları tespit edilmistir. Çalısılan 10 adet mikrosatelit lokusta toplam 62 adet allel gözlenmistir. Faktöriyel benzerlik analizi sonucu tüm populasyonların birbirlerinden ayrı gruplar olusturdugu kaydedilmistir. Tüm lokuslar bazında beklenen heterozigotlugun (He) 0.602-0.668 arasında ve gözlenen heterozigotlugun (Ho) 0.570-0.670 degerleri arasında degistigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study phenotypic properties and genotypic differences of 5 different trout populations, 2 of them found in lakes and 3 of them in rivers, were compared by using microsatellite markers. Allele numbers in each locus were determined by application of SSCP to the microsatellite sections. A total of 62 alleles were observed from 10 microsatellite locus. According to the results from factorial correspondence analysis, it was determined that all of the populations were formed different groups from each other. Considering all locus, expected heterozygosity (He) and observed heterozygosity (Ho) values were changed from 0.602-0.668 and 0.570-0.670 respectively.