Tokat ili Artova ilçesinde sığıcılığın mevcut durumunun analizi
Current situation of cittle farming in Artova district of Tokat
- Tez No: 177765
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma Tokat ili Artova ilçesinde sığır yetiştiricileri ile anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, Artova ilçesinde faaliyet gösteren tarım işletmelerinden elde edilen veriler ile TUİK, DPT ve İlçe Tarım Müdürlüğü istatistikleri oluşturmuştur. Araştırmada, işletme sahiplerinin yaş ortalamasının 55 ve üzeri olduğu, % 39,29'unun ilkokul mezunu ve % 4,29'unun hayvancılıkla ilgili bir eğitime sahip olduğu görülmektedir. Yetiştirilen hayvanların % 65,82'si yerli, % 23,69'u melez ve % 10,49'u kültür ırkı hayvanlar oluşturmaktadır. Ayrıca, tarım arazilerinin % 28.03'inde yem bitkisi ekilişi yapıldığı belirlenmiştir. Süt verimi bakımından yetiştiricilerin hayvanları karşılaştırıldığında, kültür ırklarından 6,25 kg/gün/baş, melez ırklarından 5,50 kg/gün/ baş, yerli ırklardan ise 2,86 kg/gün/baş süt elde edildiği belirlenmiştir. İşletmelerin % 86,43'ü birincil hastalık problemi olarak şap'ı, % 97,14'ü buzağı ölümlerinin birincil nedeni olarak ishali beyan etmişlerdir. Hayvan barınaklarında genellikle havalandırma ve ışıklandırma yetersiz olup geleneksel ahır oranı yüksektir. Yetiştiricilerin işletmelerinde öncelikli problemleri pazarlama, veteriner sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve ahırların modern olmayışı olarak belirlenmiştir. Yetiştiricilerin özellikle suni tohumlama, besleme, ürün fiyatı belirlemede ve pazarlama konularında eğitim alamadıkları ve organize olamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with animal producers by using questionnaire in Artova district, in Tokat province. The material of this research is composed of the data which is firstly gained by agricultural institutions in Artova. Moreover, outputs of DIE and DPT are also used in this study.Mean age of the animal producers has been found to be 55 years old or older and 39,29% of them found to be graduated from primary school and % 4,29 of them are found to be educated about animal husbandry. A panoramic view of animals hold by farmers was 65,82 % domestic, 23,69 crossbred and % 10,49 cultural races. In addition, feed grain plant area in the investigated areas is 28,03 %. Animal producers have also reported that they gained dairy products from 6,25 kg /head from cultural races, 5,50 kg/head from cross breeds, and 2,86 kg/head from domestic races. At the end of the questionnaire about animal diseases 97,14 % of breeders indicate diarrhoea as a main reason for bull deaths. In shelters, generally ventilation and illumination are insufficient and traditional shelters are very common. The main problem of breeders is defined as marketing and absence of vet services and animal houses. It is also found that animal breeders have not been educated about insemination, feeding, determining product price and marketing and they also have not been organized.