Uzay radyasyon çevresinin haberleşme uyduları üzerine etkileri
The effects of space radiation environment on the communication satellites
- Tez No: 177825
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL YILMAZ, PROF.DR. SERHAT ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Genelde mükemmel bir bosluk gibi düsünülmesine karsılık, aslında uzay ortamı, günes rüzgarı ve benzeri diğer etkilerin sonucunda çok değisken ve tehlikeli boyutlarda radyasyon üreten bir çevredir. Bu tez çalısmasında dünya çevresindeki haberlesme uyduları üzerine olumsuz etkileri ve uyduların islevleri üzerindeki zararları tartısılacaktır. Eğer uzay radyasyon etkileri minimum seviyeye indirgenmek isteniyorsa; bu etkilerin neler olduğunun tam anlamıyla bilinmesi gerekir. Uyduların normal islevlerini yerine getirebilmeleri, islevsel fonksiyonlarının belirli standartlar içinde çalısmasına bağlıdır. Bu standartlar da uyduların görev yapacağı bölge göz önüne alınarak olusturulur. Uydu uçus projeleri de bu çerçeve de gerçeklestirilmelidir. Uzay radyasyonunun zararlı etkileri küçümsenmeyecek boyutlardadır. Hatta üzerinde önemle durulması gerekmektedir. Bu etkilere karsı yeterince önlemler alınmazsa, bu durum hiç beklenmedik bir anda uydu ve uzay araçlarının kayıplarına neden olabilir. Anahtar sözcükler :Uzay radyasyonu, haberlesme uyduları,uydu yapısı
Özet (Çeviri)
The space environment is usually considered a perfect hollow volume. Actually this environment is unprotected to solar winds and other effects, i.e., it is variable and creates radiation. That conditions are investigated in this thesis. The space radiation does influence communication satellites and sometimes spoils them. If we don?t want space radiation?s influence, we must know ?what these first effects? are. Satellites need to satisty many standarts for good functional performance. These standarts must be choosen according to their working zone. The space radiation effects may have especially major impact on the communication satellites. If some precautions are not taken againts these dangers, equipments of space crafts may be out of control and satellites can even be lost at unexpected moments. Keywords : Space Radiation, Communication Satellites, Satellite?s Structure