Çanakkale koşullarında saksı bitkisi olarak yetiştirilen Cyclamen hederifolium'da farklı ışıklanma süreleri ve yoğunluklarının, bitki gelişimi ve çiçeklenmesi üzerine olan etkilerinin araştırılması
Determining the effects of different photoperiods and light intensities on plant development and flowering in Cyclamen hederifolium, grown as a pot plant in Çanakkale conditions
- Tez No: 177826
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN KAYNAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doğal çiçek soğanı ve yumruları bakımından oldukça iyi bir konumda olan Türkiye, dünya üzerinde en çok Siklamen türünü de bir arada barındıran ülkelerin başında gelmekte ve yumruları yurt dışına ihraç edilen Cyclamen hederifolium türünün de gen merkezlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Çanakkale bölgesi ve Kazdağı civarına özgü olan bu bitkinin yetiştiği alanların kontrol dışı sökümler sonucunda gitgide azalmaya başlamasıyla birlikte, önemli varlığımız olan bu türün nesli doğal florasında hızla tükenmeye başlamıştır. Bu sebeple araştırmada, Cyclamen hederifolium'un doğadaki tahribatını engelleyebilmek için üretici koşullarında saksılı (iç mekan ) süs bitkisi olarak yetiştirilebilme olanakları ile farklı gün uzunlukları altında değişik ışık şiddeti yoğunlukları'nın, bitki'nin gelişimi ve çiçeklenmesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. 2005-2006 yılları arasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Dardanos Yerleşkesinde bulunan araştırma ve uygulama merkezinde, ısıtmasız cam sera içerisinde, tesadüf parselleri deneme desenine göre yürüttüğümüz bu çalışma , üç tekerrürlü olarak toplam 90 saksılı bitki ile gerçekleştirilmiştir. Sera koşullarında, değişen ışık şiddeti yoğunluklarına göre, üç farklı fotoperiyodik uygulamaya tabi tutulan bitkiler'de, yaprak çıkışı ve çiçeklenme süreleri ile yaprak ve çiçek sayıları belirlenmiş, bitkinin bazı vegetatif ve generatif organlarında belirli dönemler esas alınarak ölçümler yapılmış, alınan yaprak örnekleri ile labaratuarda klorofil ve toplam şeker analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, gündüz yarı gölge ve gece ek aydınlatmalı ortamda yetiştirilen bitkilerde, çiçek verimi ve bitki gelişiminin diğer uygulamalara göre istatistiki açıdan önemli derecede farklılıklar ortaya koyduğu saptanmıştır. Anahtar sözcükler : Cyclamen hederifolium, fotoperiyod, saksılı süs bitkisi, çiçeklenme.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is in a good condition for natural flower bulbs and tubers , is also in the lead of countries that get along together many species of Cyclamen around the world and it is accepted as one of the gene centres of Cyclamen hederifolium, which tubers are exported.Gradually, with the decrease of the fields because of the uncotrolled pulling outs where this plant is particular in Çanakkale and Kazdağı region , the generation of this species that is our important existence has rapidly begun to come to an end in its natural flora. For this reason, in the research ,with the grower conditions for growing up as an ornamental pot plant (indoor) and the different light turbulence intensities , the effects on the development of the plant and flowering under different photoperiods is studied in order to prevent the destruction of Cyclamen hederifolium in nature . This research , that we set up according to randomized plots factorial design , was realized with overall 90 pot plants with three replications in greenhouse without heating between the years 2005-2006 in the Application Centre in Dardanos Campus in Çanakkale Onsekiz Mart University . In the plants , which are subjected to three different photoperiodic treatments according to changed light rage intensities in greenhouse conditions , becoming leaf and flowering periods and the numbers of leaf and flower were determined , measurements were done in the vegetative and generative organs of the plant according to definite periods, chlorophyll and total sugar analysis were realized with leaf samples in the laboratory. As a result , in the plants which are grown in half shadow in the daytime and given supplemental light at night , it was determined that flower yield and plant development puts forward important differences in the statistical view according to other applications . Key words : Cyclamen hederifolium , photoperiod , ornamental pot plant, flowering.