Gerçekçi matematik eğitimi (rme) destekli eğitimin ilköğretim 7. sınıf matematik öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
The effect of the education supported by realistic mathematics education on student achievement in mathematics teaching of primary school 7th class
- Tez No: 177881
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİNÇ MERT UYANGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısmanın amacı ilkögretim yedinci sınıf matematik dersi kapsamındaki ?Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler ve Esitsizlikler? ünitesinin RME destekli ögretim yapılarak ögrenci basarısına etkisini arastırmaktır. Çalısmada ön-son test, ön-son tutum kontrol gruplu desen uygulanmıstır. Çalısma 2005-2006 ögretim yılında yetmis üç yedinci sınıf ögrencisi arasından deney ve kontrol grupları üzerinde gerçeklestirilmistir. Deney grubuna RME destekli matematik ögretimi kullanılarak, kontrol grubuna ise geleneksel yöntem ile ögretim yapılmıstır. Ögretim sonunda iki gruba da son test-tutum uygulanmıstır. Elde edilen veriler iliskisiz örneklem t testi ve iliskili örneklem t testi kullanılarak analiz edilmistir. Analiz sonucunda RME destekli matematik ögretiminin, geleneksel yöntemle yapılan ögretimden daha etkili oldugu ve ögrenci tutumlarını olumlu yönde gelistirdigi sonucuna varılmıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : gerçekçi matematik egitimi / yapısalcılık / matematik ögretimi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effect of the unit of ?Equations and unequivalents with one unknown which are first degree? which is included in mathematics curriculum of the seventh grade on the student success using RME supported education. In this study the pre-post test, pre-post attitude with control group design were performed. The research was done on control and experiment groups consisting of seventy-three seventh grade students who were randomly identified in the year of 2005-2006. Traditional method was applied to control group while RME supported Mathematics education was applied to the experiment group. Post-test was applied the both groups at the end of teaching. Data obtained were analyzed using Independent Samples t-test and Paired Samples t-test. At the end of the study, the data put forward that teaching through RME supported education is more effective than traditional method and also it improves the students? attitudes positively.