Gerçekçi matematik eğitimi (GME) etkinlikleri ile tasarlanan öğretim sürecinde ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin tam sayılarda problem çözme becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the problem solving skills on integers of the 7th grade students
- Tez No: 662370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, gerçekçi matematik eğitimi etkinlikleri ile tasarlanan öğretim sürecinde ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin tam sayılarda problem çözme becerilerinin değerlendirilmesidir. Bunun yanında öğrencilerin problem çözme becerilene yönelik tutumları incelenmiştir. Tam sayılar konusunun öğretimi sürecinde sınıf ortamı kamera kayıtları ile gözlemlenerek öğrencilerin etkinlikleri gerçekleştirme davranışları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca etkinliklerin uygulama sürecinde, her bir etkinlikten sonra öğrencilere görüş formu uygulanarak öğrencilerin etkinlik hakkında görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın modeli hem yarı deneysel hem de boylamsal bir araştırma olduğu için karma yöntem olarak tasarlanmıştır. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından iç içe gömülü desen kullanılmıştır. Çalışma; bir devlet ortaokulunda, 20 kişilik deney ve 20 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplamda 40 yedinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmanın deney grubuna Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımı, kontrol grubuna ise ilköğretim matematik dersi öğretim programında yer alan mevcut öğretim yöntemi kullanılmıştır. Uygulama 6 hafta sürmüştür. Araştırmacı tarafından grupların denkliğini belirlemek için tam sayılar konusuna yönelik denkleştirme testi geliştirilmiştir. Uygulamanın başında her iki gruba denkleştirme testi uygulanmış ve grupların benzer olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların problem çözme becerilerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen problem çözme beceri testi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından gerekli literatür incelenerek elde edilen matematik problemi çözme tutum ölçeği ve dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin GME yaklaşımı hakkındaki görüşlerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen görüş formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde ilişkili ve ilişkisiz örneklemler için t-testi, wilcoxon işaretli sıralar testi, karışık ölçümlerde iki faktörlü ANOVA ve nitel veriler için içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, GME destekli öğretimin uygulandığı grubun problem çözme becerileri ve problem çözmeye yönelik tutumlarının mevcut öğretimin uygulandığı gruba göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. GME'ye dayalı öğretimin kalıcılığa da olumlu etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların GME yaklaşımına yönelik görüşlerinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların problem çözmeye yönelik cesaretlerinin olumlu yönde arttığı gözlenmiştir. Çalışma sonuçları doğrultusunda matematik derslerinde sınıf düzeyine ve konuya uygun olacak şekilde GME destekli öğretim geliştirilip uygulanmasının yararlı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the problem solving skills of 7th grade students on integers in the teaching process designed with realistic mathematics education activities. In addition students attitudes towards problem solving skills were examined. In the process of teaching integers, the classroom environment was observed with camera records, and the behaviors of students to perform activities were evaluated. Also, during the application process of the activities, semi-structured interview form was applied to the students after each activity and the students were tried to learn their ideas about the activity. The model of the research is designed as a mixed method since it is both semi-experimental and longitudinal research. In the research, embedded inside from mixed method researches was used. The study was carried out with 40 seventh grade students in a public secondary school, including a 20-person experiment and a 20-person control group. The current teaching method in the elementary mathematics curriculum for the control group was used for the experimental group of the research and the current teaching method for the control group. The application lasted 6 weeks. In order to determine the equivalence of the groups by the researcher, an achievement test on the subject of integers was developed. At the beginning of the application, achievement test was applied to both groups and it was determined that the groups were similar (p=.82). The Problem Solving Skill Test developed by the researcher was used to determine the problem solving skills of the participants. Mathematics problem solving attitude scale, graded scoring key and observation form were used. In addition, the opinions of the students in the experimental group about the RME approach were obtained with the Semi-Structured Interview Form developed by the researcher. In the research, t-test for related and unrelated samples, wilcoxon signed ranks test, two-factor ANOVA for mixed measurements and descriptive analysis for qualitative data were used. As a result of the research, it is concluded that the students who learn the integers with RME have higher problem solving skills and attitudes towards problem solving compared to the students learning with the current method. It was concluded that teaching based on RME also had a positive effect on permenency. However, it was determined that the opinions of the participants towards the RME approach were positive. In addition, it was observed that the courage of the participants towards problem solving increased positively. In line with the results of the study, it can be said that it may be beneficial to develop and apply RME-supported teaching in accordance with the grade level and subject in mathematics lessons.