Yeni ilköğretim fen ve teknoloji dersi öğretim programının öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerine etkisi: Hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesi örneği
The effect of new primary science and technology course curriculum on students' conceptual understanding: A case study on cell division and inheritance unit
- Tez No: 177903
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SABRİ KOCAKÜLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Vizyonu fen ve teknoloji okur yazarı bireyler yetistirmek olan Yeni Fen ve Teknoloji dersi ögretim programının uygulanmasının ögrencilerin kavramsal anlamaları üzerine olumlu bir etkisi olup olmadıgı, ön test son test kontrol gruplu desenin uygulandıgı bu arastırmada belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırmada veri toplama aracı olarak; fen bilgisi basarı testi, kavramsal anlama testi, yarı yapılandırılmıs görüsmeler ve fen bilgisi tutum ölçegi kullanılmıstır. Arastırmanın örneklemini 2006-2007 egitim ögretim yılında Bigadiç Atatürk lkögretim Okulu'nda ögrenim gören 104 sekizinci sınıf ögrencisi olusturmaktadır. Ögretimden önce ögrencilere 22 soruluk fen bilgisi basarı testi uygulanarak teste verilen dogru yanıt ortalamaları arasındaki farka iliskisiz t testi ile bakılmıs ve kontrol ve deney grubunu olusturan ögrencilerin bulundugu subeler belirlenmistir. ?Hücre Bölünmesi ve Kalıtım? ünitesi deney grubunda yeni fen ve teknoloji dersi ögretim programının kazanımları ve ögrenci etkinlikleri baz alınarak islenmis, kontrol grubunda ise aynı ünite geleneksel yöntemle islenmistir. Ögrencilerin ?Hücre Bölünmesi ve Kalıtım? ünitesi ile ilgili kavramsal anlamalarını belirlemek amacı ile örnekleme ön ve son test olarak ünite ile ilgili hazırlanmıs kavramsal anlama testi uygulanmıstır. Bunun yanında kontrol ve deney grubundan dörder ögrenci ile yarı yapılandırılmıs görüsmeler yapılmıstır. Ayrıca yeni Fen ve Teknoloji dersi ögretim programının uygulanmasının ögrencilerin fen dersine karsı tutumlarına etkisini belirlemek amacı ile ögretim öncesi ve sonrası fen bilgisi tutum ölçegi ile kontrol ve deney grubu ögrencilerinin tutum puanları t testi ile karsılastırılmıstır. Ögretim sonrasında yeni Fen ve Teknoloji dersi ögretim programının uygulandıgı deney grubundaki ögrencilerin kavramsal anlamalarının daha üst düzeyde gerçeklestigi belirlenmistir. Ayrıca ön testte kontrol ve deney grupları arasında anlamlı bir fark bulunmazken, grupların son test tutum puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur. Buna göre yeni fen ve teknoloji ögretim programının, geleneksel yönteme göre ögrencilerin fen bilgisine karsı olumlu tutum gelistirmelerinde daha etkili oldugu sonucuna da ulasılmıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Fen ve Teknoloji Ögretim Programı / Kavramsal Anlama / Hücre Bölünmesi ve Kalıtım
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined whether or not there is a positive effect of the application of new Science and Technology teaching program, which has a vision of educating scientifically and technologically literate individuals, on students? conceptual understanding with pretest post test control design. A science achievement test, conceptual understanding test, semi-structured interviews and science attitude scale were used as data collection instruments in the study. The sample of the study consisted of 104 eight grade students who were educated at Bigadiç Atatürk Primary School in 2006-2007 education period in Balıkesir. After the administration of the science achievement test, which had 22 questions, before instruction, the difference between the mean scores of students? were examined with independent samples t-test to define the classes of control and experimental group students. Cell division and inheritance unit was taught by the use of the activities and course goals of the new science and technology teaching program to the experimental group while traditional method was applied to the control group during teaching of the same unit. Conceptual understanding test was applied as pre and post tests to determine the conceptual understanding levels of students about the ?Cell division and inheritance? unit. Moreover semi-structured interviews were conducted with four students from each group. In addition, attitude scores of experimental and control group students were compared with ttest before and after teaching to reveal the effect of the application of new Science and Technology teaching program on the attitudes of students towards science course. It has been found out that conceptual understanding of experimental group students, who were treated with new Science and Technology course program, took place in higher levels after teaching. Although there was no statistifically significant difference found (p> 0.01) between two groups of students regarding the attitude scores in the pre test, the result of the post test exhibited that there was a statistically significant (p< 0.01) difference, which was in favour of the experimental group, among groups. Therefore, it can also be concluded that the new science and technology teaching program is more effective than traditional teaching method in devoloping positive attitudes against science course. KEY WORDS: New Science and Technology Teaching Programe / Conceptual Understanding / Cell Division and Inheritance.