Fen ve teknoloji dersinde kavram karikatürlerinin öğrencilerin kavramsal anlama, motivasyon ve tutum düzeyleri üzerine etkisi
The effect of concept cartoons in science and technology course on students' level of conceptual understanding, motivation and attitude
  1. Tez No: 373795
  2. Yazar: GÜLÇİN MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞAŞMAZ ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Günümüzde bilim ve teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak eğitim-öğretim sisteminde yaşanan değişikliklerin de hızlandığı görülmektedir. Yaşanan değişiklikler doğrultusunda öğrencilerin araştıran, sorgulayan, üreten, üst düzey düşünme becerilerine sahip bireyler olarak yetişmeleri büyük önem kazanmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin öğrenme süreci boyunca aktif oldukları yeni bir öğrenme kuramına ihtiyaç duyulmuş ve Fen ve Teknoloji Öğretim Programı'nda 'yapılandırmacı yaklaşım' benimsenmiştir. 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren kademeli olarak söz konusu program uygulanmaya başlamıştır. Fen ve teknoloji öğretim programında yapılandırmacı yaklaşımın benimsenmesi ile birlikte yeni yöntem, teknik ve stratejilerin de önem kazandığı görülmektedir. Bu yöntem, teknik ve stratejilerden biri de ilk olarak 1990'lı yıllarda Keogh ve Naylor tarafından literatüre kazandırılmış olan kavram karikatürleridir. Kavram karikatürleri; bilimsel kavramların günlük olaylarla ilişkilendirilmesini sağlayan, olaylar üzerinde konuşan, düşünen ya da tartışan üç ya da daha fazla karakterin bulunduğu bir öğrenme-öğretme stratejisidir. Yapılan çalışmada kavram karikatürlerinin öğrencilerin kavramsal anlama, motivasyon ve tutum düzeyleri üzerine etkisi araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca bu görsel araçların, öğrencilerin kavram yanılgılarının belirlenmesi ve giderilmesi üzerine etkisi de araştırılmıştır. Çalışma 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, Manisa ili Demirci ilçesinde bulunan Fatih İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın yapıldığı sınıflardan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak seçilmiştir. Dört hafta süresince 'Kuvvet ve Hareket' ünitesi deney grubu olarak belirlenen sınıfta kavram karikatürü ile desteklenen fen ve teknoloji öğretim programı ile kontrol grubu olarak belirlenen sınıfta ise mevcut fen ve teknoloji öğretim programı ile işlenmiştir. Ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenin kullanıldığı çalışmanın nicel verileri 'Kavramsal Anlama Testi', 'Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği', 'Fen Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği', ve 'Kavram Yanılgısı Testi' ile toplanmıştır. Çalışmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüş formu, mülakatlar ve öğrenci günlükleri yardımıyla toplanmıştır. 'Kavramsal Anlama Testi', 'Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği', 'Fen Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği' ve 'Kavram Yanılgısı Testi' deney ve kontrol gruplarında ön test-son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deneysel uygulama sonrasında deney grubunda yer alan öğrencilerle kavram karikatürleri hakkında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen nicel veriler SPSS 20 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is obviously apparent that the changes in education system have also been progressing parallel to innovations in current knowledge and technology. In accordance with the experienced changes, educating students as researcher, questioning, productive and high-level thinking skilled individuals has become more and more crucial. To this respect, a new learning model by which students would be active in the course of learning process was needed and 'constructive approach' has been adopted in Science and Technology Teaching Programme. From 2005 and 2006 academic year aforementioned programme has been fractionally practiced. With the adaptation of 'constructive approach' in Science and Technology Teaching Programme, new techniques, strategy and methods have also become significant. So one of these techniques, strategy and methods is concept cartoons which was placed in literature by Keogh and Naylor in 1990s. Concept Cartoons are teaching and learning strategies consisting three or more characters associating daily basis events with the scientific concepts, thinking, talking and discussing about these events. In this study, we have intended to research the effects of concept cartoons on student concept comprehension, motivation and attitude level. The study also covers the effects of these visual instruments on determining and correcting children concept errors. The study was carried out in 2010-2011 academic year with the participation of second grade elementary students from Manisa, Demirci town Fatih Elementary School. One of the observation classrooms were selected for experiment and the other one for control group. Therefore, the experiment group class was supported by concept cartoons, science and technology programme and the other control group class were conducted by the current Science and Technology teaching method. The quantitative data of the pretest-posttest and quasi-experimental designed method study has been collected by 'Conceptual Understanding Test', 'Motivation toward Learning Science', 'Science Education Course Attitude Scale' and 'Misconception Test'. The qualitative data of the study on the other hand has been collected by semi- structured interview forms, oral interviews and student scientific journals. 'The Conceptual Understanding', 'Motivation toward Learning Science', 'Science Education Course Attitude Scale' and 'The Misconception Test' have been applied as pretest-posttest designed tests for the 'Experiment and Control Groups' pre and post, experiment group students have been interviewed about the concept cartoons after the experimental practice. The acquired quantitative data of the study has been analyzed by SPSS 20.