Emülgatörsüz emülsiyon polimerizasyonu kinetiği ve polimerik ürünün özellikleri üzerine çözgen etkisi
The solvent effect on the kinetic of emulsifier-free polymerization and on the features of polymeric product
  1. Tez No: 177905
  2. Yazar: NİHAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. TANER TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Metil metakrilat (MMA) ve bütilakrilatın (BA) emülgatörsüz emülsiyon polimerizasyonu, 75 0C de, K2S2O8 baslatıcısı kullanılarak ve ortama farklı alkoller (CH3OH, C2H5OH, C3H7OH) ilave edilerek gerçeklestirilmistir ve polimerizasyon kinetiği, polimerin ortalama molekül ağırlıkları ve boncuk boyutu üzerine etkileri arastırılmıstır. Molekül ağırlıkları, Jel geçirgenlik kromotografisi ile, boncuk boyutları ise SEM fotoğrafları çekilerek belirlenmistir. Genellikle alkol konsantrasyonu arttıkça polimerizasyon hızı artarken molekül ağırlığı ve boncuk boyutu küçülmüstür. Bütilakrilatın çözünürlüğü, alkol konsantrasyonu arttıkça, metilmetakrilata göre daha da artmıs dolayısıyla polimerizasyon hızındaki artıs metilmetakrilata göre daha fazla olmustur. Bunun yanı sıra [S]/[M] ye karsı 1/ DPn grafikleri çizilmis; eğimlerden, çözücüye zincir transfer sabitleri değerleri ile orantılı değerler bulunmus ve metanolden propanole artıs gösterdiği görülmüstür. Zincir transfer sabitlerindeki artmayla birlikte reaksiyon hızında azalma gözlenmistir. Anahtar Sözcükler : metilmetakrilat / bütilakrilat / emülgatörsüz emülsiyon polimerizasyonu / solvent etkisi / zincir transfer sabiti
Özet (Çeviri)
The emulsifier-free emulsion polymerization of methyl methacrylate (MMA) and buthyl acrylate (BA) was carried out with K2S2O8 as initiator in the presence of alcohols (CH3OH, C2H5OH, C3H7OH) at 75 0C and investigated the effect of solvent on kinetics of polymerization, average molecular weight of polymer and bead size. Average molecular weight of polymer was determined using Gel-permation chromatography and bead size was determined using scanning electron microscopy. It was found that with increasing concentration of the alcohol, polymerization rate increase and average molecular weight of polymer and bead size decrease. As the alcohol concentration increases, solubility of butylacrylete increases more than solubility of methylmetacrylate therefore, increase in polymerization rate of butylacrylate is higher than metylmetacrylate?s. Moreover, [S]/[M] versus 1/ DPn graphics were drawn, also chain transfer constants to solvent is calculated by means of the slope of curve of these graphics. Furthermore it is observed that, chain transfer constants show a increasing trend from metanol to propanol. Finally, it is observed that, as the chain transfer constants increase, polymerization rates decrease. Keywords : methylmethacrylate / buthylacrylate / emulsifier-free emulsion polymerization / solvent effect / chain transfer constant