Aerobik oksalat bakterilerinin yaşamına stres faktörlerinin etkisi
Effect of stress factors on aerobic oxalate bacteria
  1. Tez No: 177910
  2. Yazar: GÜLŞEN SARACALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ÜSAME TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada kullanılan aerobik oksalat bakterileri Cupriavidus oxaliticus OX1, Oxalicibacterium flavum TA17T, Xanthobacter sp. NS14 ve Cupriavidus necator NS02 olup, Gram-negatif, çubuk şekillidirler. Özellikle toprakta bol miktarlarda bulunurlar. Oksalatı karbon kaynağı olarak kullanıp formata dönüştürürler. Yapılan çalışmayla, çevresel faktörlerden pH, osmolarite, sıcaklık, besin ve antibiyotik stresinin bu bakterilerin kültüre edilebilirliği ve canlılığı üzerindeki etkisi belirlenmiştir.Potasyum oksalat (PO)'lı besiyerinde kullanılan 4 organizmanın farklı konsantrasyonlardaki tuza karşı toleransları değişmekle beraber; OX1 ve NS14 %1' lik NaCI' da iyi büyüme göstermiştir. Diğer iki bakterinin bu ortamda büyümeleri zayıftır. Kullanılan aerobik oksalat bakterilerin optimum büyüme pH' ları değişmekle beraber, hemen hemen hepsi farklı pH' larda gelişme gösterebilmiştir. OX1 ve NS14 suşlarının pH; 8.5' deki büyümeleri oldukça yüksektir. Farklı sıcaklıkların bu bakteriler üzerine etkisine bakıldığında ise TA17T ve OX1 45 oC' de iyi gelişme göstermişlerdir. NS02 suşunun sıcaklık değişimlerine karşı göstermiş olduğu büyüme şekli oldukça değişkendir. Organizmaların kullanılan Ampisillin antibiyotiğinin farklı konsantrasyonlarına karşı verdikleri cevap benzer olup; 20 ve 30 µg/100 ml dozlarda hiçbirinde büyüme görülmemiştir. Potasyum oksalatın farklı konsantrasyonlarıyla yapılan koloni sayımlarında NS02 ve NS14' ün, %0.6'lık PO' da iyi gelişme gösterdikleri belirlenmiştir. Artan PO konsantrasyonlarındaki büyümeleri azalmaktadır. Kullanılan oksalat bakterilerin uygulanan çevresel stres faktörlerine karşı verdikleri cevaplar farklılık göstermektedir. Çalışmada, özellikle yüksek pH ve sıcaklıkta büyüme gösterebilenlerin endüstriyel alanlarda kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aerobic oxalate bacteria used in this project are Cupriviadus oxaliticus OX1, Oxalicibacterium flavum TA17T, Xanthobacter sp. NS14 and Cupriavidus necator NS02 and gram negative and rod shaped. In the soil there are a large amounts of aerobic oxalate bacteria. They convert into format by using the oxalate as a source of carbon.It is stated that the environmental factors like pH , osmolarity , heat, nutrition and antibiotic stress can be cultured and the effects of liveliness with the help of this project.The four organisms used in basal mineral medium with Potassium oxalate (PO) changes their tolerance against the salt in different concentrates and also OX1 and NS14 indicates a well grown up in %1 percent of NaCI.The other two bacteria have a weak growing in this environment. It shows that aerobic oxalate bacteria used in this project have changed their optimum growing pH and almost every one of them has grown up in different pH. It is high that OX1 and NS14 shows their good growning. When we deep in the effects of these bacteries in different heats TA17 and OX1 shows their good growing in 45 oC.The formation of growing showing against the changes of heating, strain NS02 is extremely changeable. Organisms reacts almostly the same as the reaction of ampicillin against different concentrations. It has not been examined to grow up in 20 and 30 µg /100ml.It is specified that the PO has a good growing up in the count of colony made by its different concentrations.Growing in the increasing PO concentrations has been decreased.It shows that used oxalate bacteria differentiate the reactions to applied environmental factors.In this project we have thought that the bacteria can show its growing especially in high pH and the heat can be used in industrial areas.