Nöral tüp kapanmasında TGF-ß inhibitör ve aktivatör sisteminin (smad's proteinleri) etkilerinin araştırılması
Anaylsis of the effects of inhibitor and activator systems (smad?s proteins) of TGF-ß on neural tube closure
- Tez No: 177909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. SEDA VATANSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
TGF-ß ailesi (TGF-ß1, TGF-ß2, TGF-ß3), sinir sisteminin embriyolojik gelişimi, nöronal yapılanması, farklılaşması, fonksiyonlarının düzenlenmesi ve tamir mekanizmaları üzerinde etkilerinin olduğu bilinen, nöral tüp gelişimi üzerine etkileri çalışılmaya devam eden multifonksiyonel bir büyüme faktörüdür. TGF-ß ailesinin sinyal iletimi üzerine aktivatör etkili Smad 1/2/3 ve inhibitör etkili Smad 6, Smad 7 proteinlerinin, TGF-ß ailesi (TGF-ß1, TGF-ß2, TGF-ß3) ile bir sistem olarak çalışılmasına ait yeterli araştırmalar bulunmamasından yola çıkarak, bu çalışmada, tavuk embriyosunda nöral tüp gelişiminin 24., 30., 48. ve 72. saatlerinde immunohistokimyasal ve immünoblotting yöntemiyle belirlenmesi amaçlandı.İmmunohistokimyasal ve immunoblotting veriler sonucunda, çok erken dönem tavuk embriyo gelişiminde 24. ve 30. saatlerde TGF-ß1-2-3 sentezlerinin, en fazla TGF-ß3 olacak şekilde yapıldığı, 48. ve 72. saatlerde sentezlerinin giderek azaldığı, aktivatör etkisi olduğu bilinen Smad 1/2/3'ün de ilişkili olarak 24.saatte sentezinin gözlendiği, 30. saatte arttığı, 48. ve 72. saatlerde tekrar azaldığı görülmüştür. İnhibitör etki gösteren Smad 6 ve Smad 7 protein sentezlerinin 24. saatte bulunduğu ve özellikle 30.saatte sentezinin arttığı, 48. ve 72.saatlerde tekrar azaldığı saptanmıştır.Bu sonuçlar doğrultusunda, erken dönem nörülasyonda, TGF-ß ailesinin rol oynadığı ve özellikle TGF-ß3 aktivitesinin diğer TGF-ß ailesi üyelerine oranla daha fazla olduğu düşünüldü. Bununla beraber TGF-ß ailesinin salınımlarının farklı Smad proteinleri tarafından kontrol edildiği, erken dönemde her üç TGF-ß üyesi ile birlikte Smad proteinlerinin salınımları aktif iken, nöral tüpün kapanması ile birlikte TGF-ß1, TGF-ß2 ve Smad 1/2/3 ekspresyonlarının azaldığı görülmesi üzerine, nöral tüpün gelişimi ve kapanması farklı TGF-ß ve Smad moleküllerinin kontrolleri ile sağlandığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The families of TGF-ßs (TGF-ß1, TGF-ß2, TGF-ß3) which their role on development of neural tube is still uncertain are multifunctional growth factors such as embryonic development, differentiation, proliferation, regulation and repairing of nervous system. The signaling pathway of TGF-ßs are controlling both Smad 1/2/3, which is activator, and Smad 6 and Smad 7, which are inhibitor, proteins. In the literature, the roles of both the members of TGF-ßs (TGF-ß1, TGF-ß2 and TGF-ß3) and Smad proteins during neural tube closure were not evaluate together. Therefore, we aim to evaluate of TGF-ß1, TGF-ß2, TGF-ß3, Smad 1/2/3, Smad 6 and Smad 7 proteins in during 24., 30. 48. and 72. hours of neural tube development stage of chick embryos using both and immunoblotting techniques.Both immunohistochemical and immunoblotting results demonstrated that, in early stage of chick development (24. and 30. hours) syntheses of TGF-ß1-2-3 were started, especially TGF-ß3 was more than the others and their syntheses were decreased 48. and 72. hours of development, in addition, synthesis of activator protein of Smad 1/2/3 was detected at 24. hours, its synthesis was increased 30. hours and decreased 48. and 72. hours of development. The syntheses of inhibitor proteins of Smad 6 and Smad 7 which were started 24. hour, increased 30. hours and decreased 48. and 72. hours of development were also detected.In conclusion, in early neurulation, we considered that the members of TGF-ßs are play a role and especially the activation of TGF-ß3 is more than the others TGF-ßs. In addition, the secretions of TGF-ßs were controlling different Smad proteins, in early stage of development, while three type of TGF-ßs and Smad 1/2/3 were actively secreted, expressions of TGF-ß1, TGF-ß2 and Smad 1/2/3 were decreased with neural tube closure. After all result, we suggested that the development of neural tube and closure are control with different TGF-ß and Smad proteins.