Usability analysis of Campus ONLINE, a web-based course registration system
Campus ONLINE web-tabanlı ders kayıt sistemi kullanılabilirlik analizi
- Tez No: 177924
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında web-tabanlı bir ders kayıt sistemi olan Campus ONLINE sisteminin kullanılabilirlik analizi proxy tabanlı kullanıcı etkileşim ve aktivite takip araçlarını kullanılarak gösterilmektedir. Bu çalışmanın asıl amacı değişik araçlar, metotlar, ve kulanılabilirlik açısından iyileştirmeye yönelik teknikleri kullanarak web tabanlı bir sistem olarak Işık Universitesi bünyesinde geliştirilmiş olan Ders Kayıt Sistemi Campus ONLINE, üzerindeki kullanılabilirlik faktöründen kaynaklanan etkileri incelemektir. Kullanım takip yöntemiyle elde edilebilecek bilgiler değişik analiz senaryoları için çok faydalı olabilir. Kullanıcının gösterilen tarayıcı sayfasındaki bütün etkileşiminin detaylı takibi ve ekranda fare imlecini nerelerde gezdirdiği gibi bilgileri içermektedir. Bunlara ek olarak, kullnıcının web sayfasıyla olan etkileşimi, örneğin mouse koordinatlarının sayfadaki butonlar, linkler vs. gibi elemanlarla eşleştirilp takip edilebilmelidir. Sonuda, bütün bu toplanan kullanılabilirlik açısından değerli veriler analiz edilerek, şu ana kadar gelen ve daha fark edilmemiş yada ortaya çıkarılmamış kullanılabilirlik problemleri, darboğazları, ya da tasarım problemleri ortaya çıkarılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we present our research in usability analysis of a web-based course registration system of our university which is Campus ONLINE, with using a proxy based user interaction and activity tracking system. The main goal of this study is to investigate the affect of usability with employing different tools, methods, and usability improvement techniques on Campus ONLINE, which is a web based tool developed as an online Student Information and Registration System of Işık University. The information which can be obtained using activity tracking is interesting for a number of scenarios. This includes a detailed tracking of all interaction with the displayed browser page, such as moving the mouse pointer around or scrolling the page. Additionally, the interaction should be tracked at the widget level, i.e. the mouse coordinates are mapped to elements like buttons, links etc. Finally, analyzing this valuable usability data acquired from system under investigation, we can reveal some design problems, usage bottlenecks, or usability issues that have never been discovered until today.