Üniversite yerleşkelerinde yağmur ve gri suyun kullanım potansiyelinin belirlenmesi: Artvin Çoruh Üniversitesi örneği
Assessment of rainwater and greywater utilization potential on university campuses: The case study of Artvin Çoruh University
  1. Tez No: 976729
  2. Yazar: CELİL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında, Artvin Çoruh Üniversitesi'nin tüm yerleşkelerinde yağmur suyu hasadı ve gri suyun yeniden kullanımı ile elde edilebilecek su miktarları belirlenmiş, bu alternatif su kaynaklarının kampüs yeşil alanlarının sulanmasında kullanılabilirliği değerlendirilmiş ve ayrıca sistemlerin ekonomik fizibilitesine ilişkin analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada tüm binaların çatı alanları ve yıllık yağış verileri kullanılarak yağmur suyu hasadı potansiyeli hesaplanmış; ayrıca kullanıcı sayıları temelinde oluşan gri su miktarları ve karakteristik özellikleri tespit edilmiştir. Temel bulgular yağmur suyu hasadının yılda toplam 22.854 m³ su sağlayabileceğini, en yüksek hasadın Seyitler Yerleşkesi'nde (8.887 m³) ve en düşük hasadın Ardanuç Yerleşkesi'nde (630 m³) olduğunu göstermiştir. Üniversite genelinde günlük 649 m³ gri su üretimi hesaplanmış, ancak analizler gri suyun iletkenlik, sodyum, klorür ve bor değerleri açısından atık su standartlarına göre“3. sınıf su”olduğunu ortaya koymuştur; dolayısıyla gri suyun arıtılmadan doğrudan sulamada kullanılmasının uygun olmadığı belirlenmiştir. Yağış alan bir bölge olarak sulama için planlanan beş aylık dönemde (Mayıs–Eylül) 155.989 m² yeşil alan için yaklaşık 117.000 m³ su gerekmekte olup hasat edilen yağmur suyu ile oluşan gri su birlikte kullanıldığında Merkez, Hopa, Şavşat ve Arhavi yerleşkelerinin sulama suyu ihtiyacının tamamının karşılanabildiği, ancak Seyitler, Borçka ve özellikle Ardanuç yerleşkelerinde yetersiz kaldığı saptanmıştır. Ekonomik analiz sonucunda yağmur suyu ve gri su kullanımının yıllık toplam 1,57 milyon TL tasarruf sağlayacağı hesaplanmış; en kısa yatırım geri dönüş sürelerinin Merkez, Seyitler, Borçka ve Hopa'da (15-16 yıl), en uzun sürenin ise Ardanuç'ta (146 yıl) olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda özellikle ekonomik açıdan avantajlı olan Borçka, Hopa, Merkez ve Seyitler yerleşkelerinde öncelikle sistemlerin kurulması; gri suyun sulamaya uygun hale getirilmesi için biyolojik arıtma, filtrasyon, dezenfeksiyon ve ters ozmos ünitelerinin entegre edilmesi; yağmur suyu ile arıtılmış gri suyun birlikte depolanacağı hibrit tanklar için mevsimsel dalgalanmalara göre optimum hacimlerin tasarlanması önerilmektedir. Sonuç olarak, yağmur suyu hasadı ve gri su geri kazanımının Artvin Çoruh Üniversitesi ölçeğinde teknik olarak uygulanabilir ve belirli yerleşkelerde ekonomik olarak makul olduğu gösterilmiştir. Bu sistemlerin hayata geçirilmesiyle içme-kullanma suyu tüketiminin azaltılması, yerel su kaynaklarının korunması ve üniversitenin sürdürülebilirlik hedeflerine önemli katkı sağlanması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the potential water quantities that could be obtained through rainwater harvesting and greywater reuse across all campuses of Artvin Coruh University were determined. The usability of these alternative water sources for the irrigation of campus green areas was evaluated, and an economic feasibility analysis of the systems was also conducted. In the study, the rainwater harvesting potential was calculated using the roof areas of all buildings and annual precipitation data; additionally, the amounts and characteristic properties of greywater generated based on user numbers were determined. The main findings showed that rainwater harvesting could provide a total of 22,854 m³ of water per year, with the highest harvest at Seyitler Campus (8,887 m³) and the lowest harvest at Ardanuç Campus (630 m³). Daily greywater production of 649 m³ was calculated university-wide, but analyses revealed that greywater was classified as“3rd class water”according to wastewater standards in terms of conductivity, sodium, chloride, and boron values; therefore, it was determined that the direct use of greywater for irrigation without treatment would not be appropriate. As a region receiving precipitation, approximately 117,000 m³ of water is required for 155,989 m² of green area during the five-month period planned for irrigation (May-September), and it was determined that when harvested rainwater and generated greywater are used together, the entire irrigation water need of Merkez, Hopa, Şavşat, and Arhavi campuses could be met, but it was found to be insufficient in Seyitler, Borçka, and especially Ardanuç campuses. As a result of economic analysis, it was calculated that the use of rainwater and greywater would provide annual total savings of 1.57 million TL; the shortest investment payback periods were found to be in Merkez, Seyitler, Borçka, and Hopa (15-16 years), while the longest period was determined to be in Ardanuç (146 years). In line with the obtained results, it is recommended that systems be established primarily in Borçka, Hopa, Merkez, and Seyitler campuses, which are economically advantageous; integration of biological treatment, filtration, disinfection, and reverse osmosis units to make greywater suitable for irrigation; and designing optimum volumes for hybrid tanks where rainwater and treated greywater will be stored together according to seasonal fluctuations. In conclusion, it has been shown that rainwater harvesting and greywater recovery are technically feasible at the scale of Artvin Coruh University and economically reasonable in certain campuses. Through the implementation of these systems, it will be possible to reduce potable water consumption, protect local water resources, and make significant contributions to the university's sustainability goals.