A framework for developing RDP applications for IPTV
IPTV uzak masaüstü uygulamaları için bir yazılım çerçevesi
  1. Tez No: 177925
  2. Yazar: UĞUR KIRMIZIBEKMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde IPTV Uzak Masaüstü Uygulamaları için bir yazılım çerçevesi tasarlandı. Bu tasarımımın amacı IPTV için uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmaktır. Bu çerçeveyi geliştirmek için Microsoft IPTV Edition Content Development programı, Microsoft IPTV'nin benzetimi olarak kullanıldı. Veritabanı Yönetim Sistemi olarak SQL Server 2000 ve Web Sağlayıcısı olarak Internet Information Server kullanıldı. Tasarlanılan çerçeve ile onbir adet örnek uygulama geliştirildi. Böylece bu çerçeve ile kolayca uygulama geliştirebilecekleri gösterilmiş oldu. Bu çerçevenin tasarımı esnasında ilk olarak kullanılacak metodların veri türleri ve sınıfları belirlendi. Daha sonra altyapı tasarımı aşamasına geçildi. Geliştirme için üç katmanlı mimari kullanıldı. Bu katmanlardan ?Arayüz Katmanı? kullanıcıya sunulan arayüz tasarımlarını içermektedir. Arayüz katmanı sadece ?İş Katmanı? ile iletişim kurabilir. ?İş Katmanı? ise hem ?Veri Katmanı? ile hem de ?Arayüz Katmanı? ile iletişim kurar ve sistemin işlerliğini düzenler. Son katman ?Veri Katmanı? olmaktadır. Veri katmanı ?İş Katmanı? ile iletişim kurar ve aldığı verilerle DLL dosyasındaki fonksiyonları çağırır. Sonuç olarak bu tezde üç katmanlı mimari kullanarak geliştirilmiş olan çerçevedeki metodların tekrar kullanılabilirliği artırılmış olup benzer uygulamalar geliştirilmesi kolay bir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a framework for RDP applications for IPTV is described. The goal is to develop applications easily by using the framework. Microsoft IPTV Edition Content Development Kid is used as a simulator of Microsoft IPTV, SQL Server 2000 as Database Management System and Internet Information Server as the web server. A total of eleven example applications have been developed with the framework to show how this framework can be used to develop applications easily. Firstly methods are distinguished; data types and classes of example web applications are designed. Then the architecture of the framework is determined. The ?three tier architecture ? is used while developing this framework. In this design there is a Presentation Layer that includes user interface part and communicates with Business Layer only. The second layer is Business Layer which communicates both Presentation Layer and Data Layer and holds system logic. The third layer is Data Layer that communicates with Business Layer and sends data to the DLL to get the queries. The conclusion of the thesis is that using a layered architecture increases the reusability of the methods and it is easier to develop similar web services by using this framework.