İlköğretim 6. sınıf 'sindirim sistemi' konusunun transpozisyon didaktik teorisine göre incelenmesi
Examination of primary school 6. class 'digestion system' issue according to transposition didactic theory
  1. Tez No: 177954
  2. Yazar: FATMA PELİTOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Kavram yanılgıları, orijin olarak egitimsel (didaktiksel), dilsel (linguistik), epistemolojik, ontojenik yada kültürel kökenli olabilir. Bu çalısmada, sindirim sistemi konusunda didaktik orijinli kavram yanılgılarının analizi yapılmıstır. Bu kavram yanılgıları, Transpozisyon Didaktik Teorisiyle açıklanmaya çalısılmıstır. Transpozisyon Didaktik, bilimsel bilginin üretilmesinden, ögrenci tarafından özümlenmesine kadar geçen ögretme-ögrenme sürecinin ve bu sürece eslik eden geçis ve dönüsümlerin (transpozisyon) incelendigi bir teoridir. Transpozisyon didaktik sürecinde 4 temel bilgi türü vardır: Bilimsel bilgi, okutulacak bilgi, okutulan bilgi, özümlenen bilgi. Çalısmada öncelikle bir Ön-test hazırlanmıs, uygulanmıs ve analizleri yapılmıstır. Bu anketin hazırlanması için sindirim konusu ile ilgili egitim çalısmalarından ve sindirimin epistemolojik analizinden faydalanılmıstır. Bu Ön-test, Okul I' de 33 ögrenciye ve Okul II' de 31 ögrenciye uygulanmıstır. Aynı test, konu islendikten 2 ay sonra, aynı ögrencilere tekrar uygulanmıs ve Son-test olarak degerlendirilmistir. Ayrıca seçilen ögrencilerin sindirim konusu ile ilgili dersleri kaydedilmistir. Bu kayıtlar yazıya dökülerek kodlanmıstır. Çalısmada, ?Okutulacak Bilgi? ve ?Okutulan Bilgi? analizleri için gelistirilen Bilgi Agı Teknigi kullanılmıstır. ? ?Okutulacak Bilgi? olarak; 2002 yılına ait Milli Egitim Bakanlıgı lkögretim 6. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı analizi ve OKS sorularını yanıtlayabilmek için gereken bilgi analizi yapılmıstır. ? ?Okutulan Bilgi? olarak; ders kayıtlarına dayanarak hazırlanan ?Okutulan Bilgi Agı?, ögretimden sonra ögretmen tarafından sorulan ?Sınav soruları Analizi? ve ögretmenlere uygulanan anketlerin analizi kullanılmıstır. ? Özümlenen bilgi olarak ise Son-test analizleri yapılmıstır. Ön-testte Okul I ve Okul II ögrencilerinin kavram yanılgılarında homojenlik görülmüstür. Son-testte, Örneklem I' de daha çok anatomi ve mekanik sindirim ile ilgili didaktiksel kavram yanılgıları; Örneklem II' de daha çok sindirimin fizyolojisi ve kimyasal sindirim ile ilgili didaktiksel kavram yanılgıları gözlenmektedir. Kavram yanılgılarındaki bu farklılıgın, ?Okutulacak Bilgi? referanslarının seçimi ve dolayısıyla olusan ?Okutulan Bilgi? nin farklılıgından kaynaklandıgı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Misconceptions might be of didactic, linguistic, epistemological, ontogenic or cultural origin. In this study have been analyzed the misconceptions of didactic origin about digestion system. The misconceptions have been explained with Transposition Didactic Theory. Transposition Didactic is a theory in which teaching and learning process is examined together with the transition and transposition it is accompanied by. There are four main types of information in this Theory, scientific information, the information to be taught, the information taught and the assimilated knowledge. A pre-test, a questionnaire, has been prepared, implemented and analyzed in the study. To prepare the questionnaire, the educational studies on digestion and epistemological analysis of digestion have been used. The test was implemented on 33 students at school I and 31 at school II before the subject was given. The same test was used again two months after the subject had been given to the students and evaluated as a final test. The subjects given to the students about digestion were recorded and encoded. An Information Network Technique has been used to analyze the information to be taught and the information taught. ? As information to be taught, the Science textbooks for sixth grade students of primary schools of Ministry of Education have been analyzed as well as the analysis required to answer the OKS (the general exam for secondary schools). ? As the information taught has been used ?the network of the info taught? prepared on course records, exam question analyses, and the analysis of questionnaires implemented on teachers. ? As assimilated knowledge has been used the analysis of the last-exam was made. Homogeneity was observed about misconceptions in the pre-test among the students of both schools. In the final test didactic misconceptions have been found on anatomy and mechanical digestion in Sampling I and on physiology and chemical digestion in Sampling II. It has been concluded that the differences between misconceptions were resulted in reference choice and, so, the info taught.