Fen eğitiminde bilim tarihi destekli öğretimin fen bilgisi öğretmen adaylarının bilim doğasına ilişkin görüşlerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of history of science supported teaching on pre-service primary science teachers? views about the nature of science in science education
- Tez No: 177971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SABRİ KOCAKÜLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmada fen eğitiminde bilim tarihi destekli öğretimin öğretmen adaylarının bilimin doğasına ilişkin görüşlerine etkisi olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için örneklem olarak Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı dördüncü sınıf ikinci öğretimde okuyan 32 öğrenci alınmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda bilimin doğası anlayışını kazandırmaya yönelik bilim tarihi destekli model dersler oluşturulmuştur. Model dersler ?Öğretmenlik Uygulaması? dersinde haftada iki saat olmak üzere beş hafta uygulanmıştır. Model dersler öncesinde ve sonrasında öğrencilerin bilimin doğasına ilişkin görüşlerini belirlemek için geliştirilen VOSTS ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Uygulama sonrasında fen eğitimi uzmanından ve öğrencilerden model derslere ilişkin izlenimlerini belirttikleri metinler yazmaları istenmiştir. Toplanan çok yönlü veriler değerlendirildiğinde model derslerin öğrencilerin mantıksal sorgulama görüşünü olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonunda öğretmen yetiştirme programlarında öğretmen adaylarına, öğrencilere bilimin doğası anlayışını kazandırmalarını sağlayacak etkinlikler hazırlamalarına ve bunları derslerde etkili olarak kullanmalarına fırsat yaratılması önerilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilimin Doğası/ Bilim Tarihi/ Fen Eğitimi/ Öğretmen Eğitimi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate whether or not the history of science (HOS) instruction influences the views of pre-service primary science teachers about the nature of science (NOS). In order to achieve the aim, 32 pre-service primary science teachers attending science teacher education program was selected as the sample of the study. In light of the objectives of the study, model lessons emphasizing HOS were designed to provide pre-service primary science teachers to gain the aspects of NOS. Model lessons were carried out within two hours in the ?Teaching Applications Course? throughout the five-week program. VOSTS inventory which was designed to determine the news of students about NOS was administered to pre-service science teachers as pre and post-tests before and after model lessons. Furthermore, in conjunction with VOSTS inventory, semi-structured interviews were conducted before and after model lessons. After the instruction, both a science educator and participants were required to reflect their ideas about model lessons in the text format. When the data obtained were analyzed, the fact that the model lessons had a positive impact on the views of pre-service primary science teachers about only logical reasoning was found. Finally, it was recommended that the activities addressing the aspects of NOS for pre-service primary science teachers should be prepared to enhance the understandings of NOS and the opportunity should be given them to use these activities effectively in their classes. KEY WORDS: Nature of science/ History of science/ Science education/ Teacher education