Güç sistemlerinin bilgisayar ortamında modellenmesi, analizi ve internet üzerinden eğitim amaçlı programlarının tasarlanması
Modeling and analyzing power systems in computer environment and designing education purpose program of it over internet
- Tez No: 178049
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojinin gelişimine paralel olarak günden güne elektrik enerjisine olan ihtiyaç da artmaktadır. Üretilen enerjinin tüketicilere iletiminde enterkonnekte yapıya sahip şebekeler kullanılmaktadır. Güç sistemlerinin tasarımı, işletmesi ve kontrolünde çalışacak teknik elemanların pratik düşünme ve problem çözme yeteneklerinin yanı sıra günümüz koşullarına uygun bilgi birikimine de sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle sektörde çalışacak kişilerin alacakları eğitim hem teorik hem de uygulamalı olmalıdır. Eğitimleri sırasında da gerçek hayattakine benzer problemlerle karşılaşıp bunların çözüm yollarını öğrenmeleri gerekmektedir. Ancak güç sistem analizi problemleri genellikle uzun çözümler gerektiren, zaman alıcı ve hata yapma ihtimali yüksek olan uygulamalardır. Bilgisayarlar, bütün bu olumsuzlukların üstesinden gelebilmektedir. Yani karmaşık işlemleri hızlı, hatasız ve hassas bir şekilde yapabildikleri için konu ile ilgili bir çok bilgisayar programı geliştirilmiştir. Fakat geliştirilen programların çoğu eğitim amacından uzak profesyonel kullanıma yöneliktir.Bu çalışmada, güç sistem analizi konusunda eğitim alan kişilerin bu süreç sırasında kullanabilecekleri bir bilgisayar programı tasarlanıp yazılmıştır. Vektörel büyüklüklerin girişi için görsel bileşenler hazırlanıp grafik ortam ve burada kullanılacak elemanlar tasarlanmıştır. Oluşturulan paneller yardımıyla her elemana ait elektriksel değerlerin girişi sağlanmıştır. Grafik ortamda çizilen devrenin bilgisayar tarafından analizi ve hesaplamaları yapılmaktadır.Programı diğer programlardan ayıran en önemli özellik problem çözümlerinde gerekli formülleri, formüllerde hesaplanan değerleri, sonuçları, varsa vektör diyagramı ve eşdeğer devreleri ayrıntılı bir şekilde kullanıcıya göstermesidir.Çalışmanın sonucunda yazılan programın nerelerde, kimler tarafından kullanılabileceği, kullanıcılarına ne gibi katkılar sağlayacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Parallel to developments in technology, electricity demand is increasing day by day. Interconnected networks have been used to transmit generated energy to consumers. Technical personnel who will work to design, operate and control power systems have to have actual knowledge compatible with today?s circumstances beside being talented about practical thinking and problem solving. For this reason, training for the people who will work in this sector have to be both practical and theoretical. During their training, they have to meet problems just like in real life and learn how to solve them. However, problems of power system analysis generally are hard and takes too much time to solve and are kind of application that has high potential of doing wrong. Computers can deal with all these negativities. In other words, so many computer program related to this subject have been developed because they can solve complex problems very fast, sensitive and free of error. However, the most of developed programs are out of education purpose and oriented towards professional use.In this study, a computer based program has been coded for the use of people who are being educated about power system analysis during their education process. Visual components have been prepared for the input of vectorial values and graphical environment and the elements which will be used in program have been designed. By the help of designed panels, the input of electrical values belonging each elements have been ensured and the analysis and calculations of the circuit which is drawn in graphical environment have been done.The most important feature which distinguishes the program from others is that it shows necessary equations, values which are calculated by using formulas, results, vector diagrams and equivalent circuits in detail, if exist.As a conclusion, where the designed program can be used, who can use it and what kind of assistance it could ensure have been brought up.