Türk Kütüphaneciler Derneği'nin gelişmesini engelleyen nedenler
  1. Tez No: 17805
  2. Yazar: YAŞAR AHMET TONTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Modern bir toplumsal yapının ürünü olan dernekler bir mesleğin gelişmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Herhangi bir mesleğe mensup kişiler sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla zaman ve enerjilerinin bir kısmını mesleki dernek çalışmalarına ayırmaktadırlar,“Türk Kütüphaneciler Derneği”nin Gelişmesini -Engelleyen Nedenler“, adlı bu çalışmanın amacı, ülkemizin kütüphanecilikle ilgili tek mesleki derneği olan Türk Kütüphaneciler Derneği 'nin gelişmesini engelleyen yasal, örgütsel ve mali nedenleri ortaya çıkarmaktır.. Çalışmada yöntem olarak ”karşılaştırmalı yöntem“den yararlanılmıştır. Öncelikle Türkiye'de dernek kurma özgürlüğünün tarihçesi ve derneklere ilişkin yasalar incelenmiş, daha sonra da Türk Kütüphaneciler Derneği ile The Library- Association (İngiliz Kütüphaneciler Derneği), tarihçeleri, örgütlenmeleri, üyelik sistemleri, mali durumları ve etkinlikleri yönünden ayrı ayrı ele alınmış ve her iki dernek. yukarıda sayılan ölçütlere göre birbiriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda ortaya çıkan ve Türk Kütüphaneciler Dernegi'nin gelişmesini engelleyen nedenler aşağıda verilmektedir: 1..Türkiye'de derneklere ilişkin olarak çıkarılan yasaların mesleki dernek çalışmalarını olumsuz yönde etkilemesi;. 2. Türk. Kütüphaneciler Derneği 'hin örgütlenme, yönünden eksikliklerinin olması; 3. Derneğin mali sorunlarına çözüm bulunamaması v 4. Üye sayısının artırılmaması. Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı Türk Kütüphaneciler Derneği' n in etkinlikleri de kısıtlı olmakta, ulusal kütüphanecilik derneği olarak işlevlerini tam anlamıyla yerine getirememektedir. Sonuç ve Öneriler Bölümünde, Türk Kütüphaneciler Derneği 'nin, örgütsel ve mali sorunlarını çözebilmesi ve üye sayısını artırabilmesi için ”Kütüphaneciler Odası" olarak yeniden örgütlenmesi önerisi getirilmiş ve böyle bir örgütlenme biçimiyle sorunlara nasıl çözüm getirile bileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The associations, which are the products of modern social structures, play an important role in the development of a profession. Those who are preoccupied with any sort of profession are involved with professional association in their field of work by spending some part of their times and energies in order to find solutions for their problems. The purpose of this study, entitled as“The Obstacles. Which Prevent the Development of the Turkish Librarians' Association”, is to reveal out the legal, organizational and financial problems that prevent the development of the Turkish Librarians' Association (TLA), which is unique. professional association in the field of librarianship in our country. This thesis makes use of“comparative method”as a research technique. As a start, the history of the liberty of establishing an association in Turkey and the laws related to associations are analysed thoroughly, after which, the histories, organizational structures, member ship systems, financial statuses and the activities of the TLA and the Library Association are focused on separately, both of them being compared within the framework of the criteria presented above. The obstacles which prevent the development of the TLA and the results derived out of this comparative study are listed below: 1. The laws related to associations in Turkey are effecting the activities of professional associations in a negative sense-, 2. The TLA has shortcomings from the view point of organizational structure; 3. No solutions for the financial problems of the Association are being put forward; 4-. The amount of the number of members cannot be increased. Due to the reasons stated above, the activities of the TLA are limited and therefore it cannot perform its duties as a national library association. In the conclusion, in order to enable the TLA to solve its organizational and financial problems together with an increase in the number of its members, a reorganiza tion as“Chamber of Librarians”is brought forth as a suggestion and by this way, how a solution for the problems may be found, is discussed.