Diyarbakır ekolojik koşullarında bazı kışlık kırmızı mercimek (Lens culinaris Medic.) çeşitlerinde farklı ekim sıklıklarının verim ve verim ile ilgili özelliklere etkisi üzerine bir araştırma
An investigation on the effects of different sowing densities on the yield and parameters related to yield at the some winter lentil (Lens culinaris Medic.) varieties under the Diyarbakir's ecological conditions
  1. Tez No: 178058
  2. Yazar: MAHMUT TANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMİN ANLARSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır ekolojik koşullarında, dört kışlık kırmızı mercimek çeşidinde (Fırat-87, Şakar, Altıntoprak ve Çağıl) beş ekim sıklığının (150, 200, 250, 300 ve 350 bitki/m²) verim ve verim ile ilgili özelliklere etkisi araştırılmıştır. Deneme 2006-2007 yılı yetiştirme döneminde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.Araştırma sonuçlarına göre, ilk bakla yüksekliği, metrekaredeki bitki sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane ağırlığı, 1000 tane ağırlığı, biyolojik verim ve tane verimi ekim sıklıklarından istatistiki olarak önemli düzeyde etkilenmiştir. Öte yandan bitki boyu, ana dal sayısı, bitkide tane sayısı ve hasat indeksinin ekim sıklıklarından istatistiki olarak önemli düzeyde etkilenmediği saptanmıştır.En yüksek tane verimleri, Altıntoprak çeşidinde 180.0 kg/da ile 300 bitki/m² ekim sıklığında, Çağıl çeşidinde 154.0 kg/da ile 350 bitki/m² ekim sıklığında, Şakar çeşidinde 145.0 kg/da ile 350 bitki/m² ekim sıklığında ve Fırat-87 çeşidinde 143.0 kg/da ile 350 bitki/m² ekim sıklığında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of five sowing densities (150, 200, 250, 300 and 350 plant/m²) at the four winter lentil varieties (Fırat-87, Şakar, Altıntoprak and Çağıl) on yield and parameters related to yield under the Diyarbakır ecological conditions in the 2006-2007 growing season.The experiment was arranged in split plots design with three replications. Different sowing densities for first pod height, number of plants diameter, number of pods per plant, seed yield per plant, 1000 seed weight, biological yield and grain yield were statistically significant, but for number of primary branch per, number of seeds per plant and harvest index were not significant.When plant densities increased, first pod height, biological yield and grain yield increased, but number of pods per plant, seed yield per plant and 1000 seed weight decreased.The highest yields were obtained from 300 plant/m² for cv. Altıntoprak, 350 plant/m² for cv. Çağıl, 350 plant/m² for cv. Şakar and 350 plant/m² for cv. Fırat-87 with 180.0 kg/da, 154.0 kg/da, 145.0 kg/da,143.0 kg/da respectively.