Projelendirme ve şantiye yerleşim projesinin oluşturulması aşamasında hazırlanacak iş sağlığı ve güvenliği planı ile ilgili bir öneri
A proposal about occupational health and safety plan which will be developed at the phase of preparing a project and building site settlement project
- Tez No: 178059
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yapı işleri, Ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıklarının en fazla görüldüğü sektörlerden birisidir. Bunun nedeni inşaat sektörünün kendine özgü çalışma koşullarının olmasındandır.Bu çalışmada, inşaat sektöründe karşılaşılan iş kazaları ve meslek hastalıkları incelenerek, projelendirme ve şantiye yerleşim projesinin oluşturulması aşamasında hazırlanacak sağlık ve güvenlik planının genel çerçevesi ve içeriğine yönelik bir öneri sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Constructive Works is one of the industries in which occupational accidents and occupational diseases take mostly place in our country. The reason for this is that the building industry has distinctive working conditions.In this study, by investigating occupational accidents and occupational diseases which are seen in the building industry, it is aimed to submit a proposal about safety and health plan?s general frame and its contents during the process of preparing building project and building site settlement project.