Adana ili kentsel alanda tavuk eti tüketim yapısı
The consumption building of chicken in urban area of Adana province
- Tez No: 178057
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Adana kentsel alanda tavuk eti tüketimi ile gelirin tüketim üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda, tüketim üzerine etkisi olduğu düşünülen tüketici özellikleri ile tüketicilerin satın alımına ve tüketimlerine etkisi olan zevk tercih ve alışkanlıkları da incelenmiştir. Bu amaçla 300 aile ile anket yapılmıştır.Araştırma alanında, 2008 yılında, aileler aylık ortalama gelirlerinin % 2,55'ini oluşturan 36,16 YTL'sini tavuk eti tüketimine ayırmaktadırlar. Araştırma sonucunda hesaplanan gelir-harcama esnekliği 0,27'dir. Buna göre tüketicilerin aylık gelirlerinde meydana gelecek % 1'lik bir artış aylık tavuk eti harcamalarında % 0,27 oranında artışa neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried in urban area of Adana, to chicken consumption and impact of their income on chicken consumption. At the same time the consumer?s specifications, taste preferences and habits were also described. The data in this study was obtained by questionnaire from 300 household.In this research area; the 2,55% of monthly average income of families (36,16YTL) have gone to chicken spending in the year 2008. At the end of the this research ;expenditure elasticity were estimated for chicken meat as 0, 27.That according to; if the consumer?s monthly income increases %1, this increases will to cause; income increases 0,27 %in montly edible chicken consumption expenditures.