Çay bitkisi polifenol oksidaz enziminin saflaştırılması ve bazı özelliklerinin belirlenmesi
Purification and determination of some biochemichal properties of polyphenol oxidase from tea plant
  1. Tez No: 178062
  2. Yazar: SELİN NAZMİYE YABACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz bölgesinde yetiştirilen çay bitkisinden izole edilen ve kısmen saflaştırılan polifenol oksidaz enziminin (PFO) optimum sıcaklık, optimum pH, substrat spesifikliği, termal inaktivasyon, inhibitörlerin etkisi gibi biyokimyasal özellikleri araştırılmıştır.Denenen substratlar içerisinde enzimin ilgisinin en yüksek olduğu substrat 4-metil kateşoldür. PFO aktivitesi için optimum pH değeri 6.02 olarak bulunmuş ve enzim 4.03-7.00 gibi geniş bir pH aralığında yüksek aktivite göstermiştir. Enzimin optimum sıcaklığı 30°C olarak bulunmuştur. Enzim 20-80°C gibi oldukça geniş bir sıcaklık aralığında %70'in üzerinde aktivite göstermiştir. Termal inaktivasyon sonuçlarına göre, sıcaklık arttıkça kD değerleri artarken yarı ömür ve D değerlerinin azalmıştır. Enzimin aktivasyon enerjisi (Ea) ve Z değerleri sırasıyla, 58.301 kj.mol-1 (r²=0.9614) ve 39.68°C (r²=0.9645) olarak bulunmuştur. Enzimin termal stabilitesi yüksektir. Denenen inhibitörlerden en düşük inhibisyon etkisi L-sistein'de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was undertaken to determine some of the biochemical properties (substrate specificity, optimum pH, optimum temperature, heat inactivation, and effect of inhibitors) of polyphenol oxidase (PPO) which was isolated from fresh tea leaves and partially purified.Of the substrates tested, the best substrate for PPO was 4-methylcatechol. The optimum pH for PPO activity was found to be 6.02 and the enzyme showed high activity over a broad pH range of 4.03-7.00. The optimum temperature for PPO activity was 30°C. Enzyme activity was more than 70% between 20-80°C. According to thermal inactivation studies, kD values increased as the temperature increased whereas half-life and D values decreased. Energy of activation (Ea) and Z values were found to be 58.301 kj/mol (r²=0.9614) and 39.68 °C (r²=0.9645), respectively. The enzyme is thermo-stable. Of the inhibitors tested, L-cysteine was the least effective inhibitor.