Karataş ve Yumurtalık'ta (İskenderun Körfezi) bir av sezonunda kaybolan av araçlarının miktarının belirlenmesi
Determination of amount of lost fishing gear on Karataş and Yumurtalik (Iskenderun Bay) during a fishing season
- Tez No: 178074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hayalet avcılık; kaybolmuş yada terkedilmiş ancak su içerisinde işlevini sürdürerek, insan kontrolü olmaksızın sucul organizmaların ölümüne neden olan av araçlarının gerçekleştirdiği avcılığı ifade etmektedir. Son dönemde gelişen malzeme teknolojisine paralel olarak, bu av araçlarının su altında parçalanmadan dayanma süreleri önemli düzeyde artış göstermiştir. Bu durum, hayalet av araçlarının su altındaki etkilerinin çok daha uzun süre devam etmesine neden olmaktadır. Bu çalışma, İskenderun Körfezi Karataş ve Yumurtalık bölgesinde bir sezonda kaybolan av araçlarının miktarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, bölgede faaliyet gösteren balıkçılarla ve kooperatif başkanlarıyla anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasının sonuçlarına göre, İskenderun Körfezi Karataş ve Yumurtalık bölgesinde 2006-2007 av sezonunda toplam 624 posta karides, 622 posta dil ve 610 posta çeşitli molozma ağların çeşitli sebeplerden dolayı kaybolduğu bunların toplam uzunluğunun yaklaşık 226km ulaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ghost fishing refers to derelict fishing gear, either lost or abandoned, which continues to function in the water; continuing to induce mortality of aquatic organisms without human control. Fishing gear tends to be constructed from modern synthetic fibres that are non-biodegrable. This means that snagged or lost gear and torn fragments of net may continue to catch fish indefinitely. This study carried out for the purpose of determine lost fishing gears amount in Karataş and Yumurtalık during a fishing season. Therefore, questionnaire has been made to fishermen and head of cooperatives. According to the questionnaire, estimated that approximately 226km set net have been lost due to various reason in Karataş and Yumurtalık.