Kitinaz üreten bacillus izolasyonu, enzimin kısmi saflaştırılması ve karakterizasyonu
Isolation of bacillus producing chitinase, partial purification and characterization of enzyme
- Tez No: 178073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KORKMAZ GÜVENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada kitinaz üreticisi Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki HBK-51 suşu kitin içeren doğal ortamdan izole edilmiş, biyokimyasal ve morfolojik özelliklerin yanısıra yağ asiti ve 16S RNA dizi analizlerine göre tanılanmıştır.B. thuringiensis HBK-51 suşunun kültür süpernatantından elde edilen kitinaz, geniş pH (3.0-11.0) ve sıcaklık (30-120 ºC) aralığında aktivite göstermiştir. Optimum aktivite pH 9.0 ve 110 ºC'de gözlenmiştir. Enzim, 3 saatlik ön inkübasyondan sonra; pH 9.0-12.0 aralığında (%98 kalan aktivite) ve 110 ºC'de (%96 kalan aktivite) yüksek düzeyde aktivite göstermiştir. Bu özellikleri dikkate alındığında; hipertermofil-termostabil ve alkali olarak tanımlanmıştır. %12'lik SDS-PAGE analizi ile 50 ve 125 kDa boyutlarında enzimin 2 izoformu saptanmıştır. NiCl2 (%32), KCl (%44) ve CuCl2 (%56) gibi metal iyonları aktivite artışına, EDTA (%7), SDS (%7), HgCl2 (%11) ve Etil-Asetimidat (%20) aktivite azalmasına neden olmuştur.Sonuç olarak B. thuringiensis subsp. kurstaki HBK-51 suşu kitinaz üreticisi olarak biyoteknolojik uygulamalarda kullanılabilecek önemli bir suştur. Üretilen enzim, biyoinsektisit/fungisit olarak, kitin içeren atıkların biyodegradasyonunda ve kitobioz üretimini içeren prosseslerde kullanılabilecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, strain of Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki HBK-51 which produce chitinase was isolated from natural environment and its biochemical and morphological characteristics, fatty acid composition and 16S RNA sequence analysis were described.Chitinase which obtained from the supernantant of B. thuringiensis HBK-51 strain showed its optimum activity at 110 oC and at pH 9.0. Following 3 hours of incubation period, the enzyme showed a high level of activity at 110 oC (96 % remaining activity) and between pH 9.0-12.0 (98% remaing activity). Considering these characteristics, the enzyme described as hyperthermophile-thermostable and alkaline Two isoforms of the enzyme weighing 50 and 125 kDa were obtained following 12% SDS-PAGE analysis. Some metal ions such as NiCl2 (32%), KCl (44%) ve CuCl2 (56%) increased the enzyme activity while EDTA (7%), SDS (7%), HgCl2 (11%) and Etil-Asetimidat (20%) caused a decline in the activity of the enzyme.As a result, strain of B. thuringiensis subsp. kurstaki HBK-51 is an important strain which can be used in biotechnological applications as a chitinase producer. The enzyme produced in this way may be applicable as insecticides/fungicides, as well as in the biodegradation of chitin wastes and chitobiose production.