İstanbul metrosu, Aksaray-Yenikapı güzergahının mühendislik jeolojisi incelemesi
Engineering geological investigation of Yusufpaşa-Aksaray line in Istanbul subway
  1. Tez No: 178130
  2. Yazar: İBRAHİM KUŞKU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
stanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalısma ile stanbul Metrosu ikinci asama kazıları kapsamındaki Aksaray ? Yenikapı güzergahında tünel içi ve yüzey deformasyonların kaya kütlesi, örtü kalınlıgı, kazı kesiti, kazı kademesi, yüzey yükleri ve destek sistemi özellikleri ile ilgili nedenleri arastırılmıstır. Aksaray ? Yenikapı istasyonlarını birlestirecek olan LRTS hattında L, M, Kesisen B1 (KB1) ve B1 tünelleri kumtası, siltası ve kiltası ardalanmasından olusan Karbonifer yaslı Trakya formasyonu içerisinde, ortalama 8 - 12 metrelik çok sıg örtü yükü altında açılmaktadır. Bu nedenle, tünel ekseninde ve yakın dolayındaki deformasyon degerlerinin arastırılması, can ve mal güvenligi için önem kazanmıstır. Elde edilen verilere göre fay ve buna baglı süreksizlik düzlemlerinin yüzey deformasyonlarını önemli ölçüde etkiledigi görülmüstür. Tünel kazı çalısmaları sırasında kullanılan parçalı kazı yöntemi, deformasyonların gelisimini etkilemekte ve 4. kademe kazılarıyla dairesellikten uzaklasan kazı kesitiyle deformasyonlar ani artıslar göstermektedir. Bununla birlikte birbirine yaklasık paralel açılan B1 tünel kazıları birbirini etkileyerek deformasyonların artmasına neden olmaktadır. Tünel tavanına enjeksiyonlu kaya bulonu yerine uygulanan boru sürenler ve ayna zemin çivileri yüzey deformasyonu degerlerini 7 ? 8 mm ile sınırlamıstır. Tünel güzergahında kesit alanlarının degistigi bölgelerde yüzey deformasyonu degerlerinin arttıgı saptanmıstır. Ayrıca, L ve M tipi tünel eksenlerinde, stabilite sartları saglanana kadar yıkılmayan donatılı beton duvar uygulaması çalısmaları olumlu yönde etkilemis ve yüzey deformasyonlarını minimuma indirmede etkin bir parametre olarak saptanmıstır. Kazı çalısmaları sırasında gelisen deformasyonlarda etkin yüzey yükleri tünel kesitinin gerilmelerin az oldugu yönde deformasyona ugramasını saglamaktadır. Deformasyonların, yüzey yapılarından olusan yüklerle iliskilendirilmesi sonucunda destek sistemlerinin olusturulmasında yapılacak bir yanlıslıkta ve/veya eksiklikte incelemeye konu LRTS hattı gibi sıg tünellerde deformasyon degerlerinin kaya kütlesi özelliklerine baglı kalmaksızın artıs gösterecegi belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The rock mass of inner tunnel and surface deformations, cover thickness, cross-section of the excavation, grade of the excavation, surface weights and properties of support systems of Aksaray ? Yenikapı line of Istanbul Subway has been investigated in this study as the Thesis of Master of Science in the Institute of Science of Istanbul University On the LRTS line that will be conjoined in Aksaray - Yenikapı metro stations L,M, KB1 and B1 tunnels are being excavated under average 8?12 m thickness of very shallow overburden thickness and through Trakya Formation (Carboniferous age) which consist of sandstone, siltstone and claystone consecutively. Therefore, for the security of people and property around the excavation, it is vitally important to investigate the values of deformation along the tunnel axes and its vicinity. According to the data obtained, surface deformations are highly effected by fault and discontinuity planes related to the fault. Partial excavation method effects development of deformations and the deformations drastically increase with cross-section of the excavation of 4th grade excavations that is getting away from circularity. Together with that, excavations of approximately parallel B1 tunnels increase deformations by effecting each other. The forepoles and face soil nails applied on the tunnel ceiling instead of rock bolts with injection limited the surface deformation values within 7-8 mm. In the segments of the tunnel route where cross-sections change, it has been determined that the surface deformation values increase. Also, in L and M types tunnel cross-sections, equipped wall application that is not destructed till stability gained, has been beneficial and found as a valid parameter to minimize the surface deformation values. A mistake or any lack in forming the support systems after evaluating the relations between the loads of surface structures and deformations it has been determined that the deformation values will rise without depending to the rock mass properties in such shallow tunnels as the LRTS line in this study.