Yapay ve doğal derilerden üretilen ayakkabılarda kullanılabilecek yeni tip polimerleri içeren boyaların elde edilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation of polishes contain new polymers for natural and synthetic leather shoes and investigation of their properties
  1. Tez No: 178132
  2. Yazar: MEHMET FATİH PABUÇÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UMAY B. FIRAT, PROF.DR. SAADET KEVSER PABUCCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde su esaslı akrilik polimer emülsiyonlar hem çevre dostu olmaları ve hem de düşük maliyetleri dolayısıyla bir çok alanlarda polimer esaslı malzemeler olarak tercih edilmektedirler. Akrilik ve metakrilik esterlerin su esaslı polimer dispersiyonları başlıca doğrudan yüzey örtü maddesi olarak veya boya, kağıt, tekstil, zemin parlatıcısı, ve deri endüstrilerinde bağlayıcı olarak kullanılmaktadırlar. Bu tezle sunulan çalışmada, ilk defa yeni su esaslı sıvı ayakkabı boyalarının üretimi ve yapay ve doğal derilerde kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde öncelikle yeni su esaslı akrilik polimer emülsiyonlar hazırlanarak, bu emülsiyonların standart yöntemlerde belirtilen pH, viskozite, katı madde miktarı, minimum film oluşturma sıcaklığı ve serbest monomer miktarı saptanmıştır. Takiben bu emülsiyonlardan kopolimer / terpolimerlerler doymuş tuz çözeltisi ile çöktürülerek ayrılmış ve FTIR spektrofotometresi ile yapıları aydınlatılmış, camsı geçiş sıcaklıkları (Tg) ise DSC tekniği ile belirlenmiştir. Sonuçlar piyasadan temin edilen karşılaştırma emülsiyon örneğinin (Clariant ürünü Mowilith DM 772 , TS 5556 ya uygun özellikte) özelliklerine göre değerlendirilerek sıvı ayakkabı boyası üretimi için uygun olan emülsiyonlar saptanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; seçilen emülsiyonlar ve diğer katkı maddeleri kullanılarak ?waks in water? yöntemi uygulanarak su esaslı sıvı ayakkabı boyalarının üretimi, gerçekleştirilmiştir. Bu boyaların standart yöntemlerde belirtilen pH, katı madde miktarı, uygulanabilirliği, kuruma süresi, parlaklık derecesindeki artış ve çatlamazlık testleri, doğal ve yapay ayakkabı yüzlük derileri kullanılarak saptanmıştır. Sonuçlar piyasadan temin edilen karşılaştırma boya örneğinin (Silver marka su esaslı sıvı ayakkabı boyası, TS 5556 ya uygun özellikte) özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, Deneme1,3,4 ve 8 ürünü emülsiyonların sıvı ayakkabı boyası üretimi için uygun emülsiyonlar olduğu, bunlardan hazırlanan sıvı ayakkabı boyalarının, genelde, TS 5556 da belirtilenlere uygun özelliklere sahip olduğu görülmüştür. Bunlardan metil metakrilat (MMA)/etil akrilat (EA)/butil akrilat (BA) monomerleri, nonil fenol esaslı noniyonik emülgatör ve anyonik emülgatörün kullanılmasıyla elde edilen su esaslı emülsiyonun (Deneme 4 ürünü) ve bundan hazırlanan sıvı ayakkabı boyasının (Deneme 14 ürünü) TS 5556 da belirtilenlere en uygun özelliklere sahip olduğu ve yapay ve doğal derilerden üretilmiş ayakkabılar için kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays water borne acrylic emulsions are prepared in many fields as polymer based materials due to both environment friendly and their low cost. Aqueous polymer dispersions of acrylic and methacrylic esters are mainly used as coatings or binders in the paint, paper, textile, floor polish and leather industries. In this study presented with thesis, for the first time, the preparation of the new water borne liquied polishes and the investigation usabilitity for natural and synthetic leather were aimed. In the first part of this work, new water borne acrylic polymer emulsions were prepared and pH, viscosity, the amount of solid material, minimum film formation temperature and the amount of free monomer of these emulsions were determined according to the standart test methods. Then copolymers/terpolymers were seperated by the precipitation with saturated salt solution and their structures were characterizated by FTIR spectrophotometry and glass transition temperatures (Tg) of these polymers were also determined by using DSC tecnique. The results were evaluated by comparing to a selected commercial emulsion sample (Clariant product Mowilith DM 772 , certified by TS 5556) and the most suitable emulsions to obtain the liquid polishes were determined. In the second part water borne liquid polishes were prepared by using selected emulsions and the other additives according to the ?wax in water? method. pH, the amount of solid material, appliciability, drying time, incresing of the glossy value and noncracking of these polishes were determined by using natural and synthetic leather. The results were evaluated by comparing to a selected commercial polish sample (Silver marked water based liquid shoe polish certified by TS 5556). Evaluating all results, it was observed that the emulsions prepared from Experiment 1,3,4 and 8 were found to be the most suitable emulsions to obtain the liquid polishes. It was found that these emulsions have all required properties given in TS 5556. It was determined that water based emulsion (Experiment 4 product) prepared by using methyl methacrylate (MMA)/ ethyl acrylate (EA)/ butyl acrylate (BA) monomers, nonyl phenol based nonionic emulgator and anionic emulgator as well as liquid polish (Experiment 14 product) prepared from this emulsion (Experiment 4 product) have the most suitable properties according to the TS 5556 and were used for shoes manufactured from both the natural and synthetic leather.