Leptinin sıçan iskelet kası kan akımı ve nitrik oksit sentaz (NOS) enzimi dağılımı üzerine etkileri
The effects of leptin on rat skeletal muscle blood flow and distribution of nitric oxide synthase (NOS) enzyme
  1. Tez No: 178155
  2. Yazar: SAVAŞ ÜSTÜNOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Leptin, obezite (Ob) geni tarafından şifrelenen, esas olarak yağ dokudan salınan 16 kDa ağırlığında, sitokin ailesine ait, polipeptit tabiatlı bir hormondur. Leptinin en iyi bilinen fonksiyonu, besin alınımını ve enerji kullanımını düzenlemesidir. Buna ek olarak, angiogenez, hematopoiez, lipit ve karbohidrat metabolizması gibi pek çok periferal metabolik olayda da fonksiyonel olduğu bilinmektedir. Ayrıca üreme, kalp-damar sistemi ve bağışıklık sistemi üzerine de etkilidir. Son zamanlarda leptinin, vücut sıvılarının akımı ve basıncı üzerine de etkili olduğunu gösteren çalışmalar yapılmaktadır. Nitrik oksit (NO), biyolojik sistemlerde son derece önemli, çok yönlü mesajcı bir moleküldür. NO, beyinde nöronal iletim, kan basıncı ve sindirim sisteminin düzenlenmesi, kalp-damar sistemi, platelet kümelenmesi, sitotoksite, hipertansiyon, diyabet, aterosikleroz gibi fizyolojik ve patolojik olaylarda önemli rol oynamaktadır. NO, lokal ve sistemik damar direncinin, kan akımının, oksijen dağılımının, sodyum dengesinin ve arteriyal basıncın düzenlenmesine yardımcı olur. Leptin ve NO ile ilgili çalışmalar yapılmış, ancak fizyolojik olayların düzenlenmesinde NO ile leptin arasındaki ilişki tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada, leptin ve özgül olmayan NO inhibitörü L-NG-nitroarjinin metil ester (L-NAME) uygulamalarıyla, leptin ve NO arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışıldı. Bu ilişkinin sıçan iskelet kasındaki kan akımı ile kan basıncını nasıl etkilediği, nitrik oksit sentaz (NOS) dağılımları da göz önüne alınarak belirlenmeye çalışıldı. Bu amaçla çalışmada, 3 aylık 24 adet erkek Wistar albino (250-300 g) sıçan kullanıldı. Hayvanlar, her biri 6 bireyden oluşan 4 gruba ayrıldı. Anestezi altındaki hayvanlara tek doz fizyolojik tuzlu su (FTS), L-NAME (10 mg/kg), Leptin (50 ?g/kg) ve L-NAME (10 mg/kg)+Leptin (50 ?g/kg) intravenöz (iv) olarak uygulandı. Deney süresince hayvanların kan akımı, arteriyal kan basıncı ve kalp vurumları kaydedildi. Deney sonunda hayvanlardan alınan kan örneklerinde, serum nitrit/nitrat ve leptin miktarları biyokimyasal olarak incelendi. Ayrıca bacak kasında endoteliyal NOS (eNOS), nöronal NOS (nNOS) dağılımları immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Sadece leptin uygulanan hayvanlarda, kan akımında belirgin bir değişiklik gözlenmezken, L-NAME uygulananlarda kan akımı azaldı. L-NAME'den 20 dakika sonra leptin uygulanan hayvanlarda ise leptin, L-NAME' nin düşürdüğü kan akımında anlamlı bir değişiklik meydana getirmedi. Ortalama arteriyal kan basıncı, L-NAME ve L-NAME+Leptin uygulanan hayvanlarda, hem kendi kontrol değerlerine hem de kontrol grubundaki hayvanların aynı zaman noktalarındaki değerlerine göre anlamlı olarak yüksekti. Ancak sadece leptin uygulanan hayvanların ortalama arteriyal kan basıncı değerleri ise, kontrol grubu hayvanların değerlerine yakın olmakla beraber daha düşüktü. Leptin uygulanmasından sonra kalp vurumunda bir artış olduğu, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. L-NAME+Leptin uyguladığımız grupta ise, kalp vurumu L-NAME'den sonra anlamlı olarak azalırken, leptin uygulamasından sonra kontrole yaklaştı, ancak bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı değildi. Leptin, L-NAME ve her ikisinin birlikte uygulandığı gruplar karşılaştırıldığında, kontrol grubuna göre bağ doku artışı görüldü. Leptin uygulanan grupta, hem eNOS hem de nNOS reaksiyonları diğer gruplara göre daha yoğundu. Sadece L-NAME uygulanan grupta nNOS reaksiyonu gözlenmezken, eNOS reaksiyonu kontrole benzerdi. LNAME+ Leptin grubunda ise, eNOS reaksiyonunun L-NAME ve kontrole göre arttığı, nNOS reaksiyonunun ise kontrole benzer olduğu görüldü. Serum leptin düzeyleri, Leptin, L-NAME ve L-NAME+Leptin gruplarında anlamlı olarak artarken, en fazla artış L-NAME+Leptin grubunda görüldü. Serum nitrit/nitrat düzeyleri ise sadece L-NAME uygulanan grupta anlamlı olarak azaldı. Sonuç olarak çalışmamızda, leptinin kan akımı, kan basıncı ve kalp vurumuna etkisi, NO varlığında ve yokluğunda araştırılmış olup, L-NAME ile NO sentezi inhibe edilmesine rağmen, leptinin kısmen NO üretimine etki ettiği ve leptinin fizyolojik etkilerinde NO' i aracı olarak kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Leptin encoded by obesity gene (Ob) and released by adipose tissue is a 16 kDa polypeptide hormone, and belongs to cytokine family. The well known function of leptin is to regulate nutrient intake and energy expenditure. In addition, it plays an important role in several periferal metabolic processes such as angiogenesis, hematopoiesis, and lipid and carbohydrate metabolism. It affects also reproductive, cardiovascular and immune systems. Recent reports are available stating that leptin influences also flow and pressure of body fluids. Nitric oxide (NO) is an important protean signaling molecule in biological systems. It acts on a diverse range of physiological and pathological processes involving neuronal transmission in brain, regulation of blood pressure and digestive system, cardiovascular system, platelet aggregation, cytotoxicity, hypertension, diabetes, atherosclerosis. Moreover, NO helps to regulate local and systemic vascular resistance, blood flow, oxygen dispersion, sodium balance and arterial pressure. In spite of studies on leptin and NO, but relationship between NO and leptin in regulating physiological processes has not been well understood. In this study employing leptin and L-NG-nitroarginine methyl ester (L-NAME), a non-specific inhibitor of NO, tried to reveal relationship between NO and leptin, based on nitric oxide synthase (NOS) distribution to find out how this relationship affects blood flow and pressure in rat skeletal muscle. For this aim, 24 male Wistar albino (weighing 250-300 g) rats of 3 months old were used in the study. They were divided in 4 groups including 6 individuals. Single dose of saline, L-NAME (10 mg/kg), Leptin (50 ?g/kg) and L-NAME (10 mg/kg)+Leptin (50 ?g/kg) was intravenously administered into the animals under anesthesia. Blood flow, arterial blood pressure and heart rate of the animals were recorded during the experiment. Serum nitrite/nitrate and leptin levels were biochemically measured in blood samples taken from the animals at the end of the experiment. In addition, distribution of endothelial NOS (eNOS) and neuronal NOS (nNOS) in hindlimb muscle was examined immunohistochemically. While a marked change was not observed in blood flow of the animals receiving only leptin, L-NAME group showed a decreased blood flow. 20 min after L-NAME, leptin did not result in a significant change in blood flow lowered by L-NAME. Mean arterial blood pressure was significantly higher in L-NAME and L-NAME+Leptin groups, compared to both their control values and values of the same time points in the control group animals. However, mean arterial blood pressure values of the group administered only leptin were lower, being close to values of the control. An increment in heart rate was observed following leptin administration, but it was not statistically significant. Concerning L-NAME+Leptin group, heart rate were significantly lowered after LNAME, but they came close to the control following leptin application, but it is not statistically significant. When compared to the control, increased connective tissue was seen in Leptin, LNAME and combined Leptin and L-NAME groups. Both eNOS and nNOS reactions were more intense in Leptin group in comparison with other groups. Whereas nNOS reaction was not observed in the group receiving only L-NAME, eNOS reaction was similar to the control. However, reaction of eNOS was increased in L-NAME+Leptin group compared to L-NAME and the control while nNOS reaction resembled the control. Serum leptin levels were significantly high in Leptin, L-NAME and L-NAME+Leptin groups, the latter showed the highest level. On the other hand, serum nitrite/nitrate levels were decreased in only L-NAME group significantly. As a result, although NO synthesis was inhibited by L-NAME, leptin was shown to affect NO production partly, and to employ NO as a mediator in its physiological actions in this study where effect of leptin on blood flow and pressure, and heart rate was studied in the presence and absence of NO.