Manganez I elementinin tek konfigürasyonlarındaki ince ve aşırı ince yapılarının incelenmesi
Investigation of fine and hyperfine structure in the odd configurations of manganese I element
  1. Tez No: 178154
  2. Yazar: FEYZA GÜZELÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısmanın amacı, nötr Manganez elementinin (Mn I) bazı tek ve çift pariteli konfigürasyonlarının ince (FS) ve asırı ince yapısının (HFS) teorik olarak analizinin yapılmasıdır. Mn I elementinin ince ve asırı ince yapısı, teorik olarak incelendi. Mn I elementinin tek pariteli 3d54s4p, 3d54s5p, 3d54s6p ve 3d64p konfigürasyonlarının ince yapı hesaplamaları, çok-konfigürasyonlu fit metodu kullanılarak, gerçeklestirildi. Ek olarak Mn I elementinin çift pariteli 3d54s2, 3d64s, 3d54s5s, 3d54s4d, 3d54s6s, 3d7 ve 3d54s5d konfigürasyonlarının ince yapısı, aynı fit metodu ile incelendi ve ince yapı parametreleri elde edildi. Mn I elementinin tek pariteli 3d54s4p, 3d54s5p, 3d54s6p, 3d64p ve çift pariteli 3d54s2, 3d64s, 3d54s5s, 3d54s4d, 3d54s6s, 3d7 ve 3d54s5d konfigürasyonlarının asırı ince yapısının yarı empirik parametrik analizi yapıldı. Ayrıca analizin yapıldıgı konfigürasyonların enerji degerlerinin asırı ince yapı sabitlerinin degerleri teorik olarak belirlendi. Bu degerler, literatürde bulunan deneysel asırı ince yapı sabitlerinin degerleri ile karsılastırıldıgında, uyum içinde oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the theoretical analizition of fine (FS) and hyperfine structure (HFS) of Manganese element?s some odd and even configurations. Fine and hyperfine structure of Manganese element were investigated theoretically. Fine structure calculations of Manganese I element with odd parity 3d54s4p, 3d54s5p, 3d54s6p, 3d64p configurations have been done by using multi-configuration fit method. Fine structure calculations of Manganese I element with even parity 3d54s2, 3d64s, 3d54s5s, 3d54s4d, 3d54s6s, 3d7, 3d54s5d configurations have been investigated by same fit method ve fine structure parameters heve been obtained. Semi-empirical parametric analysis of Manganese I element with odd parity 3d54s4p, 3d54s5p, 3d54s6p, 3d64p configurations and with even parity 3d54s2, 3d64s, 3d54s5s, 3d54s4d, 3d54s6s, 3d7, 3d54s5d configurations have been done. Hyperfine structure parameters? (A) values of energies of configurations which were done for analysis, have also been determined theoretically. When these values were compared with experimental A values in literature, they were seen in agreement.