Pozitron emisyon tomografi (PET) detektörlerinin insan vücut fantomunda duyarlılık analizi
Sensitivity analysis of positron emission tomography (PET) detectors in human body phantom
- Tez No: 178175
- Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pozitron Emisyon Tomografi (PET) insan vücudundaki organlar ve metabolizmaların görüntülenmesini saglayan bir radyoizotop görüntüleme teknigidir. PET, pozitron emisyonu ile bozunan radyoizotoplardan elde edilen pozitronun, ortamdaki bir elektronla birleserek yok olması ile ortaya çıkan iki adet 511 KeV 'lik yok olma fotonunun eszamanlı deteksiyonu prensibine dayanan bir sistemdir. Uygulamada 11C, 13N, 15O, 18F gibi pozitron yayınlayan radyoizotopların glikoz molekülü ile birlestirilmesi sonucu elde edilen radyofarmasötik (örnegin; [18F]-FDG) hastaya kan yolu ile verilir. Vücuttaki anormal yapılarda biriken bu radyoizotoplardan elde edilen 511 KeV fotonları PET cihazında detekte edilerek bilgisayarda vücudun 3-boyutlu görüntüsü elde edilmektedir. Bir görüntünün kalitesinin en önemli göstergelerinden biri yüksek bir kontrast degerine sahip olmasıdır. Özellikle yüksek kilolu hastalarda, enjeksiyon dozu ve çekim süreleri PET görüntülerinin kontrastları üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu tez çalısmasında, enjeksiyon dozu ve çekim sürelerinin 0.6, 1.0, 1.6 ve 2.4 cm çaplı akciger lezyonlarının PET görüntüleri üzerindeki görülebilmelerine etkilerini inceledik. Bu amaçla 100 kg agırlıklı bir erkek hastanın boyutları ile aynı ölçülerde bir tüm vücut insan fantomu yaptık. Akciger lezyonları akciger zemininin 4, 8, ve 16 katı aktiviteye sahip olacak sekilde aktivite ile dolduruldu. Bir Siemens Biograph HIRES PET/CT kullanarak 3, 4, 5, 6, 7, 8 MBq/kg enjeksiyon dozları ve 2, 3, 4, 5 dakika/yatak görüntüleme süreleri kullanılarak 72 adet transaksiyal akciger PET görüntüsü elde edildi. Bu çalısmanın sonucunda, akciger lezyonlarının PET görüntülerindeki görülebilmelerinin artan enjeksiyon dozu ve artan süre ile artıgını tespit ettik. Ayrıca, bir akciger lezyonunun PET' de görülebilmesi için minimum kontrast degeri 3 ve 5 dakika/yatak çekim süresi ile 8 MBq/kg enjeksiyon dozunun bu çalısmada incelenen akciger lezyonlarının tespit edilmesi için yeterli olacagı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Positron Emission Tomography (PET) is a radioisotope imaging method for obtaining information on the status of organs and metabolisms within the human body. The imaging principle used in PET is the coincidence detection of two 511 KeV annihilation photons originated from electron-positron annihilation. In practice, a radiopharmaceutic (e.g.; [18F]- FDG) obtained by uniting a positron emitting radioisotope (e.g.; 11C, 13N, 15O, 18F) and glucose molecule is given to the patient by way of blood injection. PET detects these 511 KeV annihilation photons accumulated in the abnormal structures and then, 3-dimension imaging of the body is created by computer. One of the most important criteria for the quality of a PET image is a high contrast value. Injection doses and scan durations have important effects on the contrast of PET images, especially for the overweight patients. In this thesis, we have investigated the impact of injection doses and scan durations on the visibility of lung lesions with 0.6, 1.0, 1.6 and 2.4 cm diameter in the PET images. For this purpose, a whole body human phantom was designed the same dimension as a male patient weighted 100 kg. The lesions were filled with an activity to have concentrations of 4, 8 and 16 times that of lung-tissue background. Seventy-two transaxial lung PET images were created with combinations of 3, 4, 5, 6, 7, 8 MBq/kg injected doses and 2, 3, 4, 5 min/bed scan durations using a Siemens Biograph HIRES PET/CT. As a result of this study, we determined that the visibility for PET images of lung lesions increase with the increasing of injected doses and scan duration. We concluded that minimum contrast value for the visibility of a lung tumor PET image is 3 and 5 min/bed scan duration and 8 MBq/kg injection dose are sufficient to detect the lung lesion used in this study.