Marmara bölgesinde hızlı gelişen egzotik tür plantasyonlarında karşılaşılan koruma sorunları
The protection problems on exotic fast growing forest plantations in Marmara region
- Tez No: 178176
- Danışmanlar: PROF.DR. R. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hızlı gelisen agaç türleriyle yapılan plantasyon ormancılıgı dünyada pek çok ülkede önem kazanmıstır. Çünkü endüstriyel plantasyon isletmeciliginde dogal ormanlara oranla 40-50 kat fazla üretim söz konusudur. Türkiye de plantasyon ormancılıgı pazarında dünya ülkeleri arasında yerini almalıdır. Ülkemizde hızlı gelisen tür endüstriyel plantasyonları için orman rejimi içinde yer alan ekolojik olarak uygun 1-1,5 milyon hektar alan ile özel sektörün mülkiyetinde bulunan sulanabilir ve sulanmayan tarım alanları bulunmaktadır. Marmara Bölgesi'nde toplam 42 185 Ha Pinus pinaster, 949 Ha Pinus radiata 50 Ha Pseudotsuga menziesii agaçlandırma alanları bulunmaktadır. Bu çalısma bu alanların varlıgını tehdit eden biyotik ve abiyotik etkenlerin varlıgını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıstır. Marmara Bölgesi'nde bu alanlarda böcek zararlarını ortaya çıkarmak amacıyla tuzak agaçları, feromon tuzakları ve ısık tuzakları kullanılmıs, elde edilen böcekler teshis edilmistir. Fungus zararlarını belirlemek amacıyla düzenli olarak agaçlandırma alanları gezilmis, bulunan fungus üreme organları toplanarak teshis edilmistir. Yangın, kar, fırtına, don zararları ile ilgili bilgiler Orman sletme Seflikleri kayıtlarından alınmıstır. Ayrıca bu agaç türleri ile ilgili yapılan orijin deneme sonuçları incelenerek degerlendirilmistir. Arastırma alanımızda zarar yapan böcek türleri arasında Leucaspis pusilla Loew Pinus pinaster ve P. radiata agaçlandırma alanlarında zarar yapmaktadır. Bu alanlar böcegin epidemi yapma tehlikesine karsı gözlem altında tutulmalıdır. Monochamus galloprovincialis (Oliv.) P. pinaster ve P. radiata türlerinde bulunmustur. Böcek Bursaphelenchus xylophilus (Steiner and Buhrer) Nickle adlı nematodun tasıyıcısıdır. Henüz ülkemizde bu nematodun varlıgına rastlanmamasına ragmen nematodun ülkemize girmemesi için çok dikkatli olmak gereklidir. Çünkü nematod ölümcül zararlara ve büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Pissodes notatus Fabr. P. pinaster agaçlandırmalarında zarar yapmaktadır. Böcegin epidemi yapmaması için orman gözlem altında tutulmalıdır. Ips sexdentatus (Boern.) ve Orthotomicus erosus (Woll.) P. pinaster ve P. radiata agaçlandırma alanlarında yogun miktarda belirlenmistir. Böceklerin epidemi yapmaması için ormanda temiz bir isletmecilik uygulanmalı ve orman devamlı gözlem altında tutulmalıdır. Thaumetopoea pityocampa (Den. and Schiff.) Pinus pinaster ve Pinus radiata agaçlandırma alanlarında yogun miktarda zarar yapmakta artım kaybına sebep olmakta ve agacı zayıflatmaktadır. Böcegin epidemi yaptıgı durumlarda böcekle mücadele edilmelidir. Rhyacionia buoliana (Den. and Schiff.) ve Lymantria dispar (L.) Pinus pinaster agaçlandırma alanlarında görülmekle beraber P. radiata agaçlandırma alanlarında daha yogun zarar yapmaktadır. Böceklerin epidemi yaptıgı durumlarda böceklerle mücadele edilmelidir. Fungus zararları arasında Onnia tomentosa Fr. Pinus pinaster üzerinde parazit olarak bulunmustur. Diger funguslar saprofit olarak zarar yapmaktadır. Abiyotik zararlara karsı Pinus pinaster orijin denemeleri sonuçlarına göre Marmara Bölgesi'nde özellikle kar yagısı yogun olan deneme alanlarında FC. 333 (Corse, var. mesogeensis) Korsika orijini çok basarılı olmustur ve P. pinaster'le yapılacak agaçlandırmalarda bu orijin öncelikle kullanılmalıdır. Koruma açısından Pinus pinaster'in Marmara Bölgesi'nde rahatlıkla dikilebilecegi ortaya çıkmıstır. Pinus radiata 400 m'nin altındaki bölgelerde daha iyi gelisme yapmakta ve orijinler arasında önemli farklılıklar bulunmamaktadır. P. radiata'larda 400 m'nin üzerinde don zararları tespit edilmistir. P. radiata için yapılacak agaçlandırmalarda birinci derecede Guadalupe, ikinci derecede Ano Nuevo populasyonlarından saglanacak tohumlar kullanılmalıdır. Koruma açısından Pinus radiata'nın Marmara Bölgesi'nde 300 m'nin üzerinde olmayan, yagıs degerleri yüksek, drenajı iyi, derin topraklara sahip alanlarında dikilmesi uygundur. Marmara Bölgesi'nin bazı kısımlarında Pseudotsuga menziesii için önemli derecede yetisme muhitleri sözkonusudur. Bu bölgelerde 500 m yükseklige kadar yapılacak yeni agaçlandırmalarda Washington eyaletinin 45-47. enlemleri arasında bulunan Kaskad Dagları ile Büyük Pasifik Okyanusu sahilleri arasından, 500-600 m yükseklige kadar olan kısımlardan toplanacak tohum kaynakları rahatlıkla kullanılabilir. Koruma açısından Pseudotsuga menziesii'nin Marmara Bölgesi'nde uygun alanlarda genis olmayan agaçlandırmalar seklinde dikilmesi ve bu türe ait orijin denemelerine devam edilmesi gerektigi ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The forestry focusing on exotic fast growing forest plantations is considered to be more important in many countries. This is because the production outcome in the industrial plantations is 40-50 times more than that of natural forests. So Turkey should take the same position among the world countries by the production of fast growing trees. There are 1-1,5 million hectares of ecologically suitable forestland for fast growing industrial plantations. There are also agricultural areas belong to private sector for industrial plantations. There are 42 185 hectares of Pinus pinaster, 949 hectares of P. radiata, 50 hectares of Pseudotsuga menziesii plantation areas in the region of Marmara. The investigation was realized in these areas to determine the biotic and abiotic factors damaging the forested land. To determine the insect and fungus damage; pheromone and light traps were used regularly and after that collected specimens were identified. Besides; the information about fire, snow, storm and frost damage was take into consideration. Leucaspis pusilla Loew on Pinus pinaster and Pinus radiata species; the areas should be observed regularly against the insect. Monochamus galloprovincialis (Oliv.) damages on the same trees and also this insect is a vector for Bursaphelenchus xylophilus (Steiner and Buhrer) Nickle nematode. This observation is very important for Turkey, because this nematode has not be seen until today within the borders of our country. The nematode is a potential danger and will cause great economic loss in the future. Pinus pinaster trees should be controlled regularly against Pissodes notatus Fabr., Ips sexdentatus (Boern.) and Orthotomicus erosus (Woll.). Although Rhyacionia buoliana (Den. and Schiff.) and Lymantria dispar (L.) common in Pinus plantations areas, the damage is more serious in Pinus radiata areas. Most of the fungi species are saprofitic. The only one species, Onnia tomentosa Fr. is a parasitic organism on Pinus pinaster. By this study it is clearly seen that Pinus pinaster is ecologically suitable for the Marmara Region and preferably Corsican origin can be used widely. As the frost damage is observed over 400 meters, the trees can be grown better in the regions below 400 m. From the point of protection; Pseudotsuga menziesii should be planted as small patches through Marmara Region, and the origin trials should be continued.