Hat yönetiminde simülasyon tabanlı optimizasyon ve İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.'de bir uygulama
Simulation based optimization of line management and an implementation in Istanbul Fast Ferry Co.
  1. Tez No: 178191
  2. Yazar: ALİ OSMAN TEKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
stanbul içi ve dısı hatlarda, hatların optimize edilmesi, tarife belirlenmesi ve bu tarifeye göre hangi seferi hangi geminin alacagı önemli bir problemdir. Optimizasyon ve çizelgeleme problemi olarak adlandırılan bu problem temel olarak is çizelgeleme problemlerine benzemektedir ve deniz sektöründe ordine olarak adlandırılmaktadır. slem zamanları sıralamaya bagımlı olarak degisebilmektedir. Hedef zamanlarında yapılmayan isler için ek maliyet olusmaktadır. Her gemi için önceden belirlenmis olan ve yanasma ve kalkıs yapabilecegi zaman aralıgını belirleyen alt ve üst sınırlar vardır. Genelde, ordine sonucunda amaçlanan durum ise gemilerin ordineye göre minimum takip mesafelerinin de korunmasıdır. Genetik algoritmalar ve simülasyon modelleri kullanılarak genel amaçlı bir karar verme algoritması gelistirilmistir. Gelistirilen algoritma hangi hatların daha optimum oldugunu belirlemede, ordinenin belirlenmesinde faydalı olacaktır . Degisik seneryolar sonucunda elde edilen sonuçlar geçmis çalısmalar ile karsılastırılarak karar verme sürecinde yöneticilere yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Optimization and scheduling of ferries is a major problem in sea control area of congested piers.. It is a special type of machine scheduling problem that may call ?ordine? ; processing times are sequence dependent, and there are penalties for jobs that are not completed on target time. Each ferry has an allowable predetermined time window for landing. The objective is to optimally land a set of ferries on one or several runways in such a way that separation criteria between all piers of ferries are satisfied. If efficient algorithms can be developed to assist the controller who is in charge of making scheduling decisions, then more effective use of fixed runway capacity will result. We tried to solve the problem using Genetic Algorithms System, which is gained more popularity in recent years. Using optimization, simulation and genetic algorithms systems, we present a generic decision making tool that can be used both for the single runway and the multiple runway landings and takeoffs. Computational results are presented for the standard test problems obtained from literature. Results are compared with the previous works and show that Optimization, Simulation and Genetic Algoritsms System solutions can be effective in practice.