Deneysel olarak enfekte edilen gökkuşağı alabalığı (Oncorchynchus mykiss)'nda Flavobacterium psychrophilum'un floresan antikor teknikleri ile saptanması üzerine bir araştırma
A study on using of fluorescent antibody techniques for detecting of Flavobacterium psychrophilum in experimentally infected rainbow trout (Oncorhynchus mykiss
  1. Tez No: 178192
  2. Yazar: DERYA DELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Flavobacterium psychrophilum ile deneysel olarak enfekte edilen yavru gökkuşağı alabalığı (Oncorchynchus mykiss) dokularındaki patojen bakteri ve serumlarındaki spesifisik antikor varlığının İndirekt Floresan Antikor Tekniği (İFAT) kullanılarak kısa sürede tespit edilmesi amacı ile yürütülmüştür. Çalışmada İstanbul Üniversitesi, Sapanca İçsu Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Biriminden alınan 100 adet 3-5 gr ağırlığındaki yavru gökkuşağı alabalığı 2 fiberglas tanka 50 şer adet olacak şekilde yerleştirilmiştir. Tanklardan biri deneme, diğeri ise kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Deneme grubu 30 adet balığa PBS içerisinde 106 cfu/ml F. psychrophilum bakterisi intraperitonal olarak enjekte edilmiştir. Kontrol grubu 30 adet balığa ise steril PBS ile enjeksiyon yapılmıştır. Deneme boyunca su sıcaklığı 10 ± 2 ºC olarak ayarlanmıştır. Enjeksiyondan 12 gün sonra deneme grubu balıklarda hastalık belirtisi görülmeye başlamış ve deneysel enfeksiyon çalışması 21 gün sonunda bitirilmiştir. Deneysel olarak enfekte balıklarda iştahsızlık, vücutlarının yan yüzlerinde ülseratif lezyonlar, solgun solungaçlar, vücut renginde koyulaşma, dalakta büyüme ve boş bağırsaklar tespit edilmiştir. Etken bakteri deneysel olarak enfekte edilen balıkların iç organlarından re-izole edilerek, klasik bakteriyolojik yöntemlerle identifiye edilmiştir. Deneysel olarak enfekte balıkların dokularındaki F. psychrophilum' u tespit etmek için hasta balık dokularından lamda hazırlanan ezme preperatlar üzerine sırasıyla anti-F. psychrophilum poliklonal tavşan antikoru ve anti-tavşan IgG FITC konjugatı konularak inkübe edilmiştir. Enfekte balıkların serum örnekleri için ise lam üzerine çizilen halkalar F. psychrophilum antijeni ile kaplanarak hasta balık serumları bu halkalara konmuş ve üzerlerine sırasıyla anti-salmon immunoglobulun poliklonal tavşan antikoru ve anti-tavşan IgG FITC konjugatı konularak inkübe edilmiştir. Böylece dokudaki patojen bakteri ve serumdaki spesifik antikorlar FITC ile işaretlenmiş ve preperatların floresan mikroskopta incelenmesiyle antijen-antikor komplekslerinin varlığını ortaya koyan yeşil floresan görünümler tespit edilmiştir. Bu çalışmada, hastalığın klasik bakteriyolojik yöntemlerle teşhisi yaklaşık 3 hafta sürerken, indirekt floresan antikor tekniği ile yaklaşık 1 gün içinde yapılmıştır. Sonuçlar, Flavobacterium psychrophilum enfeksiyonlarının teşhisinde floresan antikor tekniğinin hızlı ve duyarlı bir yöntem olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present work was carried out to rapidly detect the pathogen bacteria in the tissues and specific antibody in the antiserum both those obtained from experimentally infected young rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) with Flavobacterium psychrophilum, using by Indirect Fluorescent Antibody Technique (IFAT). In this study, 100 young rainbow trout weighing 3-5 gr were obtained from Istanbul University Sapanca Freshwater Fish Production Research and Applied Unit and placed in two fiberglas tanks, each containing 50 fish. One of the tanks was used as experimental group and other control group. 30 fish from experimental group were injected intraperitoneally with 106 cfu/ml of F. psychrophilum in PBS. 30 fish from control group were injected with steril PBS. The temperature of water was 10 ± 2 ºC during experiment. The signs of the disease occurred among the experimental fish after 12 days from injection and experiment was ended after 21 days. Experimentally infected fish showed poor appetite, ulcerations of skin, pale gills, dark pigmentation of skin, enlarged spleen and empty intestinal tract. Pathogen bacteria was isolated from visceral organs of experimentally infected fish and identified by using conventional bacteriological methods. For detecting F. psychrophilum in the tissues of experimentally infected fish, anti-F. psychrophilum polyclonal rabbit antibody and anti-rabbit IgG FITC conjugated were overlaid on squashed preparations prepared from infected fish tissues on the slides and the slides were incubated. The serum samples of experimentally infected fish were overlaid on the wells of the slides coated with the antigen of F. psychrophilum and the slides were incubated, then anti-salmon immunoglobulin polyclonal rabbit antibody and anti-rabbit IgG FITC conjugated were overlaid on these complexes and incubated. In this way, pathogen bacteria in tissues and specific antibody in antiserum were conjugated with FITC and green fluorescence, demonstrating presence of antigenantibody complexes, were determined by using fluorescence microscope. In this study, diagnosis of the disease by using conventional bacteriological methods took time of three weeks, while just taking time of about a day with indirect fluorescent antibody technique. These results showed that fluorescent antibody technique can be use in diagnosis of Flavobacterium psychrophilum infections as fast and sensitive technique.