Levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) balıklarında flexibacter maritimus enfeksiyonu üzerine bir araştırma
A research on the flexibacter maritimus infection of sea bass (Dicentrarchus labrax L.1758)
  1. Tez No: 178190
  2. Yazar: EMRE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKIN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada; deniz balıklarında Flexibacteriosise neden olan Flexibacter maritimus `un, hastalık bulguları gösteren balıkların iç organlarından ve dış yüzeyinden izole edilerek standart bakteriyolojik yöntemler ve biyokimyasal testler ile desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda örneklemeler 2006 yılı Mart-Eylül ayları arasında yapılmıştır. Çalışmada kullanılan balıklar, Güllük körfezi, Akbük, Kıyıkışlacık ve Güvercinlik bölgelerindeki 4 deniz balığı işletmesinden elde edilmiştir. Gözle görülür şekilde hastalık belirtisi gösteren veya bu balıklarla aynı ortamda bulunan ve dıştan hiçbir belirti göstermeyen 2-25 gr ağırlıklı 24 adet balık örneklenmiştir. İncelenen balıklarda baş üzerinde, ağız çevresinde, solungaç kapağında ve flamentlerde erimeler, bazı balıklarda çene altında, yüzgeç diplerinde ve anüste kanamalar görülmüştür. Genel olarak enfekte balıklarda deride ülseratif lezyonlar ile yüzgeçlerde erimeler görülmüştür. FMM, CA, TSA'ya yapılan ekimler neticesinde 24 adet Flexibacter şüpheli suş izole edilmiştir. Flexibacter şüpheli bu suşlar gram boyama, hareket testi (asılı damla metodu) ve sitokrom oksidaz deneyleri sonucu Flexibacter maritimus şüpheli olarak biyokimyasal deneyleri yapılmıştır. Flexibacter maritimus şüpheli tüm suşlar daha önceden araştırmacıların bildirdiği biyokimyasal test sonuçları ile benzer reaksiyonları vermiştir. Diğer araştırmacılardan farklı olarak bu çalışmada tüm suşlar jelatin testinde negatif reaksiyon vermiş olsa da sonuçta tüm bakteri suşlarının F. maritimus olarak teşhisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to isolate Flexibacter maritimus from the internal organs and external side of marine fish wich are suffering from Flexibacteriosis and identify it by using biochemicals tests. Fish samples were isolated from 4 fish farms around Güllük bay, Akbük, Kıyıkışlacık, Güvercinlik between March-September, 2006. 24 fish sample that exhibit significantly disease syptoms, exist at the same environment with these fish and do not show any external signals weight around 2-25 g were collected. Diseased fish showed eroded head, operculum, mouth and gills, haemorhagies on fin bases, anus and under the chaw. Generally there is ulcers on the body and erode on fins of fish. Isolated 24 Flexibacter strains were tested with Gram, motility test and cytochrome oxidase characterization. According to biochemical test results, 24 Flexibacter strains wew identified as Flexibacter maritimus at the end of study.