Ömerli baraj gölüne akan derelerin bazı fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigations of some physical, chemical and biological features of streams which flow into Omerli reservoir
- Tez No: 178193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERİÇ ALBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalısmada Ömerli Baraj Gölü'ne akan derelerin bazı fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi ve bu derelerin baraj gölüne olan etkilerinin ortaya konması amaçlanmıstır. Arazi çalısmaları, aylık örnekleme seklinde Haziran 2005 ile Temmuz 2006 tarihleri arasında Ömerli Baraj Gölü'ne akan derelerde ve bu derelerin göl ile birlestigi noktalarda 12 farklı istasyonda gerçeklestirilmistir. Su kalitesinin tespiti için alınan su örneklerinde on yedi farklı fiziksel ve kimyasal parametre ile zooplankton sayımları ve klorofil-a ölçümleri de yapılmıstır. Ölçülen su kalitesi ve diger parametrelerin iliskisini ortaya koymak amacı ile Canonical Correspondence Analysis (CCA) programı kullanıldı. Elde edilen PCA analiz sonuçlarına göre çevresel parametrelerden derinlik, genislik, debi ve klorofil-a en önemli degiskenler olarak tespit edildi. Bununla birlikte, toplam fosfat, ortofosfat, nitrit, sülfat ve çözünmüs oksijenin de klorofil-a konsantrasyonu ve zooplankton biyoması üzerinde önemli etkisinin oldugu görüldü.. Akarsuların etrafındaki yerlesim alanlarının, arazi kullanım seklinin ve akarsuların jeolojik yapısının da derelerin su kalitesini etkileyen diger önemli faktörler oldugu tespit edildi. Çalısmada bazı fiziksel ve parametreler degerlendirilerek çmesuyu Elde Edilen veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelige göre istasyonların su kalite sınıfları belirlenmistir. Buna göre özellikle yogun bir nüfus artısı ile sanayilesme baskısı altındaki Pasaköy Deresi'nde kirlenmenin arttıgı ve içme suyu kalitesinden uzaklastıgı, dolayısıyla da Ömerli Baraj Gölü'nü olumsuz bir sekilde etkiledigi tespit edilmistir. Pasaköy Deresi üzerinde kurulan Pasaköy leri Artıma Tesisi'nin besleyici elementlerden özellikle azot ve fosforu azaltmada çok etkili olamadıgı da anlasılmıstır. Ayrıca Pasaköy Deresi'nin sularının bir kanalla baglandıgı Riva deresinin de ciddi bir kirlilik sıkıntısıyla karsı karsıya oldugu görülmüstür. Diger dereler ise nispeten besleyici element zenginlesmesinden daha az etkilenmislerdir. statistiki sonuçlar derelerde inorganik kirlenmeden ziyade organik kirlenmenin daha önemli oldugunu ortaya koymustur. Çalısmada 25 zooplankton taksonu tespit edilmistir. CCA sonuçları, zooplankton komünite yapısını etkileyen en önemli degiskenlerin nitrat, nitrit, orto-fosfat, demir, klorofil-a, elektriksel iletkenlik, pH, su sıcaklıgı, askıda katı madde, genislik ve derinlik oldugunu göstermektedir. Shannon-Weaver ve Evenness çesitlilik indekslerine göre derelerin zooplankton tür ve birey sayısı bakımından oldukça zayıf oldugu, kirlenmenin etkisi altındaki Pasaköy ve Riva derelerinde ötrofik suların indikatörü bazı türlerin baskın oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine effects of streams which flow into Ömerli Reservoir, physical, chemical and biological features of the streams were investigated. Water samples and zooplankton samples were collected from 12 selected stations of six streams monthly between June 2005 and July 2006. 17 physical and chemical variables were measured to determine water quality. PCA results indicated that depth, width, water flow and Chlorophylla were the most important variables in the streams. Total phosphate, orthophosphate, nitrate, sulphate and dissolved oxygen were also found important. It is determined that human impacts, land use and geology of streams were the most important factors influencing chemical features of the stream water. The water quality classes were identified according to inland water quality criteria by using some physical and chemical variables. According to this criteria, it was determined that pollution level of Pasaköy stream has increased and become unsuitable for drinking water quality, consequently Ömerli Reservoir was affected negatively by this stream. Pasaköy Biological Treatment Plant on Pasaköy stream was determined to be not so effective to decrease nutrients such as phosphate and nitrogen. Furthermore, because Pasaköy stream?s water flows to Riva stream, this stream has a serious pollution problem. The other streams are relatively clear in terms of nutrient enrichment. Statistical results showed that organic pollution is more important rather than inorganic pollution in the streams. 25 zooplankton taxon were identified. CCA results indicated that, nitrate, nitrite, orthophosphate, chlorophyll-a, iron, electrical conductivity, pH, water temperature, suspended solid substance, stream width and depth were the most important variables influencing zooplankton community structure. Zooplankton species were quite poor in all of the streams except of Pasaköy and Riva streams. It was found some indicator zooplankton species of eutrophication as dominant species in Pasaköy and Riva streams, which have pollution problems.