İstanbul Ömerli bölgesindeki kum taşlarının betonda ince agrega olarak kullanılabilirliği
The use of sandstones in Istanbul Omerli region as fine agregate in concrete
- Tez No: 178200
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİYE TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde insaat faaliyetlerinin hızla artması, beton üretimini artırmıs, bunun sonucu olarak agrega gereksinimi artmıstır. stanbul'da yer alan agrega kaynakları bugün yeterli olmakla birlikte hızla tükenmekte oldugundan önümüzdeki yıllarda agrega ihtiyacı ya daha uzak mesafelerden karsılanacak, ya da alternatif agrega kaynakları degerlendirilecektir. Bu amaçla, stanbul Ömerli Bölgesinde bulunan Triyas yaslı kumtasları alternatif agrega kaynagı olarak arastırılmıstır. Bu çalısma kapsamında öncelikle bölgedeki kumtaslarındaki renk ve doku degisimleri dikkate alınarak üç farklı noktadan numuneler alınmıstır. Kumtaslarının petrografik, mineralojik özellikleri ile kimyasal bilesimleri; hazırlanan ince kesitler üzerinde polarizan mikroskobu ile yapılan incelemeler, X ısınları ve kimyasal analizler ile belirlenmistir. Örnekler üzerinde standart agrega deneylerinin yapılabilmesi için, blok örnekleri kırma eleme tesisinde ince agrega boyutuna getirilmistir. Fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenen ince agregalar, hızlandırılmıs harç çubugu deneyleri ile alkali-silis reaksiyonu yönünden de arastırılmıstır. ncelenen kumtaslarının beton özelliklerine etkilerinin arastırılması amacıyla, üretilen ince agregalar ile bölgede üretilen kireçtasları kullanılarak deneme betonları yapılmıs ve bunların dayanım ve durabilite özellikleri arastırılmıstır. Elde edilen veriler, referans deney numuneleriyle karsılastırıldıgında; incelenen kumtaslarının, günümüzde beton üretiminde kullanılmalarının ekonomik olmamasına karsın, agrega ihtiyacının artacagı dönemlerde, düsük dayanımlı betonların üretimlerinde kullanılabilecegi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Today construction activities cause to increase the concrete production as result of this aggregate requirment increase. Aggregate resources in Istanbul are enough now, but it is decrasing fastly. Therefore, aggregate requirements will be supplied far distance or alternative aggregate resources should be evaluated. In this aim; Triassic sandstones in Istanbul Omerli Region are researched as alternative aggregate resource. In this study, specimens were taken from three different locations, where color and texture chancing of sandstones. From these samples thin sections were prepared and examined under a polarising microscobe to determine petrographic characteristics, XRD analysis was conducted for determining mineralogical composition and the chemical analysis was carried out for determining chemical composition of sandstones. To apply standart analysis on specimens, block specimens were crushed by crushing machine until they became fine aggregate size (0/4 mm). Physical and chemical characteristics of fine aggregates were determined and accelerated mortar bar tests were also performed on fine aggregates. To determine the effects of fine aggregates produced from the sandstone, on the concrete properties, strenght and durability of concrete produced in laboratory by using the fine aggregates and coarse grained limestone aggregates, were investigated. The results were compared with the results of test performed on reference concrete samples. Acording to the results obtained; in spite of using sandstones as fine aggregate in concrete is not economic today, in the future, when the requirements of aggregates increases, the sandstones can be used in low strenght concrete.