Ömerli havzasında kirlenme eğilimi ve fosfor modeli uygulaması
Pollution trends Ömerli Reservoir and application of a phosphoros model
  1. Tez No: 139849
  2. Yazar: EBRU AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Ömerli Rezervuan su sağlama potansiyeli açısından İstanbul'un en önemli rezervuandır. Fakat hızlı kirlilik artışı, plansız ve illegal yapılaşma, uygun olmayan endüstrileşme ve rezervuar koruma bölgesinden geçen otoyollar ve yetersiz altyapıyla birlikte rezervuann su kalitesinin mezotrofik seviyeden ötrofik seviyeye geçmesine neden olmaktadır. Uzun dönem rezervuarda su sağlamak acil çözüme ulaşmak için gelecekteki su kalitesini tahmin edebilen sürdürülebilir bir yönetim planı geliştirilmelidir. Daha gerçekçi sonuçlara ulaşmak için modelleme çalışması gereklidir. Bundan dolayı bu çalışmanın ana fikri rezervuarda ölçülen datalar yardımıyla rezervuann şu andaki durumunu ve gelecekteki değişimlerini gösterebilecek bir fosfor model çalışması uygulanmıştır. Bu çalışma altı bölümden meydana gelmiştir. Bu bölümlerden; Birinci bölüm giriş bölümü olup, Ömerli Rezervuanmn kirlenme eğilimi daha önceki çalışmalar dikkate alınarak kronolojik sırayla değerlendirilmiştir. Ayrıca göllerde yapılan modelleme çalışmaları ile ilgili literatür bilgilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde; çalışmanın yapıldığı Ömerli Rezervuan hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; ötrofikasyon ve su kalitesi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde; modelleme ile ilgili Ömerli gölünde ve Ömerli gölünü besleyen derelerde yapılan ölçümler, tablolar ve grafikler şeklinde verilmiştir. Beşinci bölümde; STEPS adlı fosfor modeli uygulaması yapılmış ve sonuçlar grafiklerle gösterilmiştir. Sonuç bölümü olan altıncı bölümde, yapılan bu çalışma ile ilgili yorumlar yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ömerli Baraj Rezervuan, ötrofikasyon, fosfor modellemesi xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ömerli reservoir is the major reservoir of Istanbul in terms of water supply potential. However, rapid population increase, unplanned and illegal housing, irrelevant industries and motorways passing through the protection zones of the catchment area, together with insufficient infrastructure, cause the water quality of the reservoir to tend towards the eutrophic stage from the mesotrophic stage parallel to the land use profile. In order to achieve a long-term water supply from the reservoir and to arrive at sanitary solutions, the management plan that can estimate future water quality should be developed. For more realistic results, modeling study must be required. Therefore, the key idea of this thesis is to apply a phosphorus model structure to see the reservoir current and future variations, in light of the guidelines of measured data in the reservoir. This study consists of six chapters. The first chapter is an introduction. In this section, deterioration tendency of Ömerli Reservoir water has been evaluated as considering former studies in term of chronologic structure. Furthermore, former lake modeling studies have examined as literature study. In the second chapter, general information about Ömerli Dam Reservoir has been given for determination lake structural characteristics. In the third chapter, the information about water quality and eutrophication has been presented for finding current status this lake. In the fourth chapter, results of the measurements performed in the reservoir are given in tables and graphical forms. In addition to this, these measurements have been used in modeling studies. In the fifth chapter, benefiting from measurement data, a phosphor model named STEPS has been carried out and results have been showed as graphical form and some comment is done. Finally, in the sixth chapter, the results of this study have been given in an order. Keywords : Ömerli Dam Reservoir, eutrophication, phosphorus modelling. Xll