Rasyonel kenarlı ve alanlı kirişler çokgenler üzerine bir araştırma
A research on construction of cyclic polygons with rational sides and area
- Tez No: 178235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Rasyonel kenarlı Heron üçgenleri notasyonundan hareketle bir kirişler dörtgeninin alanı için Brahmagupta'nın alan formülü kullanılmıştır. Kirişler beşgenleri ve altıgenlerinin alanı için de Robbins'in formülleri kullanılarak, rasyonel alanlı kirişler n-genlerine genellemeler yapılmıştır. Altıdan daha fazla kenarlı rasyonel alanlı n-genler için bir yaklaşım metodu araştırılmıştır. n nin çift olması durumunda Eulerian olmayan rasyonel alanlı kirişler n ? genlerinin üretiminin bir metodunu verilmiştir. Son olarak; rasyonel alanlı bütün kirişler n ? genlerini konjektür olarak sınıflandırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Regarding with the notion of Heron triangles with rational sided Brahmagupta?s formula is used fort the area of a cyclic quadrilateral. We generalise cyclic n-gonswith rational area using Robbins Formula fort the area of cyclic pentagons and hexagons.A technical approach has been searched to calculate the area of n-gons which have more than six sides.In this study the method of generating cyclic n-gons with rational area, which aren?t Eulerian and which have even-numbered sides has been given.Finally we conjacturally classify all rational area cyclic n-gons.