İstanbul ili Bayrampaşa ilçesi açık ve yeşil alanlarının nitelik ve nicelik açısından irdelenmesi
Studying open-green areas in Bayrampaşa district of Istanbul
  1. Tez No: 178247
  2. Yazar: TUĞBA ÖZTÜRK LEVEND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma İstanbul İli Bayrampaşa İlçesi açık -yeşil alanlarının niteliksel veniceliksel açılardan yeterlilikle rinin belirlenmesi için yapılmıştır. Bu amaçlaöncelikle açık ve yeşil alanları tanımlamak ve standartlarını belirtmek için literatürçalışması yapılmıştır. Daha sonra ilçede bulunan mevcut yeşil alanlar yapılmış olanliteratür çalışmasına göre değerlendir ilmiştir. Bu kapsamda 5 çocuk oyun alanı, 55mahalle parkı, 1 şehir parkı, 5 spor alanı ve pasif yeşil alanlar incelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; Bayrampaşa ilçesi yeşil alanlarının hem alansalhem de niteliksel açıdan yet ersiz oldukları görülmüştür. Bayındırlık ve İskânbakanlığı normları göz önüne alındığında ilçede kişi başına 5.45 m²'lik yeşil alanaçığının bulunduğu tespit edilmiştir. Erişebilirlik açısından ise çocuk oyun alanları vespor tesislerinin gerekli standart ları yakalayamadığı ancak mahalle parklarının bustandartları ulaştığı belirlenmiştir. İlçedeki yeşil alanların algılanabilir bir yeşil alansistemine sahip olmadığı görülmüştür. Ayrıca ilçedeki açık -yeşil alanların için nitelikve nicelik yönünden önerile r getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine adequacy of quantity and quality(qualitative) of the open and green areas in Bayrampaşa district of İstanbul. For thispurpose, firstly a literature study was investigated to define open and green ereas andto show standard of this areas clearly. Then available green areas in Bayrampaşadistrict were evaluated according to the literature study. In this research, 5 -childrenplay ground, 55-neighborhood parks, 1-city park, 5-sports fields and passive greenareas were studied.According to the results, it has appeared that the green areas in Bayrampaşadistrict are in sufficient in terms of both qualitative and quantitative. When the normsof the Ministry of Public Works and Settlement are considered, it is found that thereis 5.45 m² of deficiency in the gren areas for per person in the district. In terms ofdistance, it is determined that children play ground and sports fields have not caughtthe required standards; however, neighborhood parks have caught this standartd.Besides, it is seen that the green areas in the district have not got a regularity.