Grid hesaplama sistemleri ve uygulamaları
Grid calculating systems and applications
- Tez No: 178276
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çok sayıda matematiksel işlem yapılması gereken durumlarda tercihimiz genellikle yüksek işlem kapasitesine sahip bilgisayarlar olmuştur. Bilgisayarların işlem kapasitesindeki artış ise fiyat/performans oranını parabolik biçimde yükseltmektedir. Yüksek işlem gücüne sahip fakat pahalı bilgisayarlar yerine, nispeten daha yavaş birçok bilgisayara paralel olarak hesaplama yaptırmak, zaman ve maliyet açısından çok daha verimli olmaktadır. Elbette bu işlem yalnızca paralelleştirilebilen algoritmalar için geçerlidir. Grid Hesaplama Sistemleri ?Süper Bilgisayar? olarak da adlandırılan, çok sayıda bilgisayarın bir araya gelerek şekillendirdiği paralel ve dağıtık hesaplama sistemleridir.Bu çalışmamızda grid hesaplama sistemleri incelenerek, web servisleri yardımıyla bir grid hesaplama sistemi uygulaması geliştirilmiştir. Uygulamada belirli noktalar arasındaki en kısa yolu bulma problemi web servisleri kullanılarak paralel bir şekilde çözülmüş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, when we need to process a lot of complex procedures, we prefer computers which are well designed with high technology. However, improving the technology of computers increases the cost and the performance as a parabolic graphic. Whereas, using parallel processing with low technology computers is preferable, due to the processing time and cost. Of course, this is only acceptable for the algorithm that is suitable for parallel processing. Grid Computing Systems which are called“Super Computer”are parallel and distributed computing systems, that are formed a lot of computers.In this study, grid computing systems have been examined and an application of grid computing systems is developed with web services. In this application, the problem of finding the shortest path between certain dots is solved by parallel processing with web services and the results are then assessed.